SMA-09 Dual R Smartwatch
SMA-09 Dual R Smartwatch to konkurent znanych smartwatchy pod względem wyglądu, ale czy też pod względem popularności? Oceńcie to sami. Przedstawimy Wam ten zegarek i opowiemy o funkcjach.
SMA Watches – co to w ogóle za firma? Otóż jest to marka powstała w 2008, która specjalizuje się… jak pewnie nie trudno się domyślić… w produkcji zegarków, głównie takich elektronicznych. W swojej ofercie mają smartbandy jak i smartwatche. Oficjalna strona: http://www.smawatch.com/
Czym w takim razie jest SMA-09 Dual R Smartwatch? Bardzo dobrze wykonanym, stylowym zegarkiem, który nie odbiega wyglądem od topowych produktów tego typu. Długość całkowita bransolety to 25,5cm którą można regulować dowolnie od grubości nadgarstka.
Ten smartwatch pasować będzie również na kobiecą rękę! Szerokość bransolety to 2cm, jest ona dosyć cienka i oczywiście (jak to na bransoletę przystało) wykonana z metalu, a dokładnie ze stali nierdzewnej. Zegarek jest dosyć ciężki, jego waga wynosi dokładnie 70g.
W zestawie otrzymujemy: zegarek, magnetyczną stację ładującą (o której nieco później) i instrukcję.
Specyfikacja:
SMA nie jest demonem prędkości, ale ma całkiem dobre parametry. Nie przyciął się ani razu i nie powodował większych problemów. Działa bardzo płynnie na tych podzespołach:
Chip : MTK2502
Bluetooth: 3.0/4.0
RAM: 128MB
ROM: 64MB
Wodoodporność: Tak, IP54
Ekran: Dotykowy, IPS 240 x 240, 1,3″
Bateria: 300mAh
SMA-09 Funkcje:
SMA-09 Dual R Smartwatch posiada tak dużo różnych funkcji, że potrzeba faktycznie całego dnia spędzonego na zabawie z nim by poznać wszystkie jego możliwości i kombinacje działań. Zacznijmy jednak od podstaw.
Powiadomienia:
Ten zegarek powiadomi cię o wszystkim. W PlayStore pojawiła się nowa aktualizacja AngryBirds? Dowiesz się o tym z zegarka, bateria w telefonie jest rozładowana? Zegarek skutecznie cię o tym powiadomi. Powiadomienia z portali czy też aplikacji społecznościowych? Żaden problem! Dowiesz się co i od kogo, a niekiedy przeczytasz nawet treść wiadomości. O sms i tel już nie wspomnę, bo w tym wypadku to „oczywista oczywistość”. Ten smartwatch ściąga z telefonu każde powiadomienia, które są na nim aktywowane. Każda aplikacja, która umieszcza powiadomienie na pasku powiadomień zostanie przechwycona przez zegarek. Dla mnie to duży plus, nie muszę wyciągać telefonu z kieszeni lub po niego sięgać gdy jest gdzieś daleko.
Obsługa i język:
SMA-09 Dual R Smartwatch jest bardzo intuicyjny w obsłudze, mamy tutaj menu w stylu karuzeli, przewijając ekran w lewo lub prawo, zmienia nam się aktualne menu. Również góra i dół w poszczególnych opcjach działa, więc jakby dobrze na to spojrzeć, mamy obsługę czterokierunkową. Szkoda tylko, że ekran nie da się wybudzić w stylu „Double tape”. Można natomiast zrobić to przy pomocy przycisku umieszczonego z boku zegarka lub włączyć opcję wybudzania gestem.
Dużym plusem jest spolszczenie środowiska tego zegarka. Nie w pełni (co w sumie nie dziwi), ale w znacznym stopniu. Niestety nie rozumiem sensu niektórych tłumaczeń, które chyba pobierały się w locie. Z każdym kolejnym wybudzeniem zegarka, aplikacje przybierały polskie nazwy. Szczególnie dziwną nazwę przyjął pulsometr, który w naszym tłumaczeniu otrzymał nazwę… „Polski”.
Zegarek łączy się bezproblemowo z telefonem. Jak tylko na smartfonie zostanie włączone Bluetooth, smartwatch natychmiast nawiązuje połączenie, o czym nas powiadamia. Również gdy połączenie zostanie zerwane otrzymamy połączenie, a gdy zostanie ono na nowo nawiązane (automatycznie) to również otrzymamy powiadomienie. Dużo tych powiadomień, czasami mam wrażenie, że za dużo. Bywają irytujące niekiedy.
Tarcza zegarka i motywy:
Tarcza oczywiście cyfrowa, do wyboru mamy kilka wzorów, które możemy sobie zmieniać jak chcemy. Niestety póki co nie ma możliwości wgrywania nowych motywów i trzeba korzystać z tego co jest już dostępne. Jednak przyznać trzeba, że są one całkiem stylowe. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Różnią się one głównie wyglądem, gdyż nie oferują żadnych funkcjonalności.
Również modyfikacji możemy poddać tło w menu lub w ogóle zmienić jego układ na ten przypominający np. Samsunga Gear. Niestety jesteśmy ograniczeni do korzystania z wbudowanych nakładek i styli, nie mamy możliwości dodania zewnętrznych rozwiązań i launcherów.
Wbudowane aplikacje:
Jest ich całkiem sporo. W dużym stopniu wyczerpują możliwości zegarka. Mamy tutaj standardowo:
Monitor snu, który działa… no tak nijak. Włączamy go (zegarek sam, tak jak w przypadku L18 nie wykrywa kiedy zasypiamy) i wciskamy start. Od tego momentu monitor snu liczy tylko czas snu. Sami musimy go włączyć i wyłączyć. Nie tego akurat oczekiwałem, ale ok. Niech będzie.
Pulsometr, który tutaj nazwany jest ECG – mierzy on dokładnie nasz puls z krótkimi interwałami. Zatrzymanie się nie jest wymagane, pomiar dokonywany jest nawet w ruchu.
Aktualny puls – to funkcja typowa z telefonów Samsunga – umożliwia sprawdzenie po wykonaniu kilkusekundowego pomiaru, jaki jest nasz aktualny puls.
Krokomierz – dokładny. Czuły na ruch, nalicza kroki z opóźnieniem, ale nadrabia zaległości poprawnymi wartościami.
Siri – bardzo ciekawa funkcja, nazwana typowo iPhone’owo, ale dla osób z Androidem to będzie nic innego jak praca głosowa „Ok, Google”. Niestety mówić trzeba wyraźnie i powoli bo zdarzają się przekłamania. Na plus można zaliczyć to, że otoczenie nie ma wpływu na rozpoznawanie mowy. Testy przy telewizorze oraz na ruchliwej ulicy wypadły pomyślnie – zegarek rozpoznawał o co pytałem i wyświetlał na ekranie telefonu to co było konieczne.
BT Camera i BT Music – W przypadku tej pierwszej funkcji, sterujemy wbudowanym w telefon aparatem (to duży plus, nie jest wymagany aparat z aplikacji zegarka). Widzimy to co widzi kamera w telefonie na zegarku, a zdjęcia zapisywane są w telefonie. W przypadku muzyki, za pomocą zegarka możemy nią sterować. Wstecz, następna, pauza, play. To logiczne i oczywiste.
Pozostałe typowe funkcje to stoper, lista powiadomień, alarm (dźwięk i wibracje, ustawiamy alarm na zegarku, alarmy z telefonu nie są synchronizowane), znajdź mój telefon, kalendarz, książka telefoniczna (numery i nazwy kontaktów są synchronizowane z telefonem, pobierają się przez kilka minut do pamięci zegarka), smsy (widzimy wszystkie smsy, które również są na telefonie, możemy na nie odpowiadać predefiniowanymi templatkami w J. angielskim),
dialer (możemy nawiązywać połączenia przy pomocy zegarka (oczywiście dzwoni telefon)),
nagrywanie dźwięków, menedżer plików, ustawienia, motywy, kod QR do pobrania aplikacji, wibracje (nie wiem do czego służy, po prostu zegarek zaczyna wibrować, sama aplikacja nazywa się tez dosyć podejrzanie – wibrator ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), kalkulator i ustawienia gestów. Uff, sporo tego prawda? Zagłębiając się szczegółowo w każdą z aplikacji możecie odkryć jej kolejne podfunkcje. Tego jest zbyt dużo by opisywać.
Bateria:
Li-poly o pojemności 300mAh. Wow, wydaje się dużo w porównaniu do smartbandów, ale tak naprawdę nie starcza na długo. Producent i reszta „recenzentów” kopiująca na pałę opisy bez faktycznego testowania tego zegarka, stwierdzają jednogłośnie, że stand by do 5 dni, a przeciętnie to 2-3 dni ciągłej pracy. Jak jest w rzeczywistości? Stand by dla mnie to 2 dni, a ciągła praca to maksymalnie 1 dzień. Nie oszukujmy się, taki wyświetlacz i te funkcje które oferuje będą zjadały baterię. Być może dlatego pozostawiono użytkownikom decyzję o tym, które funkcje mają być włączone, a nie jak w przypadku smartbandów, że wszystko działa od uruchomienia.
Niestety dużym minusem jest tutaj ładowanie. Wskaźnik naładowania napełnia się bardzo szybko, bo w pół godziny, ale komunikat (ostatnie, czwarte powiadomienie, gdyż co 25% otrzymujemy informację o stanie naładowania) pojawia się dopiero po 2h. Do tego ta magnetyczna stacja dokująca, która pełni funkcję kabla, który zamienia zegarek w urządzenie magazynujące. Nie da się wpiąć kabla w odwrotny sposób, gdyż magnesy się odpychają, ale nie są one na tyle mocne by można zegarek podczas ładowania używać. Najlepiej podłączyć go i zaniechać jakiegokolwiek kontaktu. Stacja bardzo łatwo się odpina i zrywa połączenie w przypadku transferu danych. Najprościej ładować SMA kładąc go na ekranie, podłączając stację i zostawiając w spokoju na 2h.
Endomondo:
Pewnie wielu z Was zastanawia się, czy łączy się on z Endomondo. Otóż… aplikacja wykrywa zegarek, ale nie łączy się. W ustawieniach urządzeń widzimy zegarek na liście, ale wybierając go nic się nie dzieje. Być może w kolejnych aktualizacjach coś się zmieni. Trzeba poczekać. Aktualnie wersja 128_t6_L2-ncam_v1_b_160715 tego nie potrafi. W ogóle moim zdaniem SMA-09 Dual R Smartwatch jest zbyt ciężki do biegania. Używałem go do testu pulsometru i gdy tylko pojawiał się pot, zegarek zsuwał się z ręki.
Zestaw głośnomówiący, nagrywanie i głośnik:
Zestaw głośnomówiący – o tak, zegarek pełni funkcję głośnika w prawie każdej aplikacji. Głośnik jest bardzo mocny i głośny. Założony na ręce zegarek i tak na maksymalnej głośności potrafi być równie głośny co sam telefon. Bez problemu możemy więc podczas jazdy odbierać telefon przy jego pomocy i usłyszymy co rozmówca do nas mówi. Trochę gorzej jest już z tym co my mówimy gdyż mikrofon znajduje się u dołu zegarka… Tak, na tylnej części. Na szczęście nie obok czujnika, czyli na blaszce która przylega do ręki, ale równie bezsensownym miejscu. By mieć 100% pewności że będziemy wyraźni lub by funkcja Siri nas dobrze rozpoznała, musimy przyjąć pozycję jak Power Rangers i mówić do zegarka. Wówczas wszystko jest ok i działa jak trzeba.
SMA-09 Aplikacja:
Do pobrania jest z oficjalnej strony producenta lub przy pomocy kodu QR, który wyświetla nam zegarek, pudełko lub instrukcja.
Sama aplikacja jest bardzo minimalistyczna, zawiera jedynie prostą grafikę, która przedstawia nam wybrane parametry i niezbyt duża ilość ustawień (a na dobrą sprawę to żadna). Możemy zdefiniować z których aplikacji chcemy otrzymywać powiadomienia, włączyć tryb „anti-lost”, zarządzać dodatkowymi aplikacjami do instalowania w zegarku lub poszukać zegarek.
Tak
Tak
A ile kosztuje dostawa
A ile kosztuje dostawa
W sklepie mpżna kupić???
W sklepie mpżna kupić???
Z drugiej strony taki Sony Smartwatch 2 można kupić już za 250 złotych na alledrogo 😉
Można, ale po co przepłacać? 🙂
Z drugiej strony taki Sony Smartwatch 2 można kupić już za 250 złotych na alledrogo 😉
Można, ale po co przepłacać? 🙂
Z drugiej strony taki Sony Smartwatch 2 można kupić już za 250 złotych na alledrogo 😉
Można, ale po co przepłacać? 🙂
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.