Reklama:

Xiaomi Mi 11 nowy flagowiec zadebiutował na początku lutego wraz ze światową premierą procesora Snapdragon 888. Jakie są wady i zalety nowego flagowca?

Xiaomi Mi 11 – zawartość zestawu

Kto oglądał film z unboxingu na kanale YT ten wie, że pierwsze wrażenia były dosyć słabe. Mimo, że mocno trzymałem kciuki by Xiaomi nie szło drogą Apple, to najwyraźniej robiłem to za słabo. Kupując Mi 11 otrzymujemy jedynie płaskie pudełko z telefonem, quick guidem, silikonowym, śliskim i przeźroczystem casem oraz kluczykiem do tacki. Premiera globalna, a w szczególności polska ma zawierać ładowarkę 55W, kabel USB oraz przejściówkę USB-C<>MiniJack. Do wyboru, w tej samej cenie ma być wersja bez ładowarki i kabli.

xiaomi mi 11 zestaw bez ładowarki recenzja

Początkowo trochę pochopnie oceniłem Xiaomi, bo jednak Mi11 posiada już naklejoną fabrycznie folię ochronną. Oby takie rozwiązanie zagościło na stałe w kolejnych modelach, zarówno tych słabszych jak i mocniejszych.

Xiaomi Mi 11 – Budowa telefonu

xiaomi mi 11 budowa telefonu

Standardowo przyjrzyjmy się teraz budowie Mi11 i tutaj kolejny pozytyw. W recenzji Mi10 Pro i Mi Note 10 narzekałem, że telefony robią się coraz cięższe. Mi 11 wyłamuje się z tej reguły ponieważ na pierwszy chwyt sprawia wrażenie okolic wagi Mi9 mimo, że jest znacznie większy od niego. Waga wersji mojej, czyli szklanej to 196gramów, a skórzanej to 194 gramy. O co chodzi ze skórą? A o to, że wariantem Mi11 ma być wersja ze skórzanymi plecami w dwóch kolorach do wyboru. Jest to wariant droższy. W razie wątpliwości informuję też, że jest to skóra wegańska, żadne zwierzę nie ucierpiało przy produkcji telefonu 😉

xiaomi mi 11 budowa telefonu skórzane plecy

Czy bryła wyróżnia się czymś nowym? No nie, standardowo mamy gniazdo USB-C, dwa mikrofony, podczerwień, anteny, stereofoniczne głośniki ulokowane niesymetrycznie, przyciski power i głośności oraz zabezpieczoną uszczelką tackę sim co mogłoby sugerować, że telefon jest wodoodporny, a tak nie jest.

xiaomi mi 11 tacka wodoodporna

Oczywiście pierwsze co rzuca się w oczy gdy weźmiemy telefon do ręki, poza wielkim wyświetlaczem to kamera. Patrząc na aktualny trend wydawać by się mogło, że plecy Mi11 będą składały się z samych obiektywów, a tu proszę, raptem 3, które znacząco wystają, nawet z założonym casem, przez co telefon buja się na największym z obiektywów i jest bardzo narażony na zarysowania, a brak informacji o wzmocnionym szkle obiektywu, ale o samej kamerze trochę później.

xiaomi mi 11 plecy aparat

Gabarytowo telefon podobny jest do Mi 10 Pro/Ultra, ale wagowo różnica jest bardzo odczuwalna. Jeżeli ktoś obawiał się, że znowu większy rozmiar, czyli przekątna 6,8 cala totalnie wykluczy już noszenie telefonu w dżinsach, to spokojnie – nadal jest znośnie. Mam wrażenie, że Mi11 przypadnie do gustu szczególnie paniom, bo jest lżejszy, przez co wygodniej trzyma się go w dłoni i nawet mi o wiele przyjemniej się na nim pisze oraz użytkuje.

xiaomi mi 11 porównanie mi 10 pro

Xiaomi Mi 11 – Wyświetlacz

Teraz trochę twardych faktów dla geeków. Wyświetlacz to 10 bitowy Super Amoled dający wybór odświeżania między 60, a 120 Hz, wspierający funkcję HDR10+, do tego o jasności 1500 nitów i o rozdzielczości do wyboru między FHD+, WQHD+ czyli 3200×1440 pixeli, w obu przypadkach przy proporcji 20:9. Dodatkowo by zaoszczędzić energię, częstotliwość odświeżania spada gdy touchscreen nie wyczuwa naszego dotyku. Sprytne! Niestety dla mnie ekran jest znowu zakrzywiony, przez co na jego krawędziach, następuje przekłamanie kolorów, ale nie tak duże jak w poprzednich ekranach Xiaomi, ale taka budowa nadal sprzyja przypadkowym kliknięciom, które na szczęście można ograniczyć za pomocą ustawień. Poza tym, owe krawędzie nie pełnią żadnej funkcji. Całość pokryta jest nowym szkłem GorillaGlass Victus, które dodatkowo zabezpieczone jest wspomnianą już wcześniej folią ochronną.

xiaomi mi 11 wyświetlacz wqhd 2k ai hdr

Ba! To, że pod ekranem znajduje się czytnik linii papilarnych, który w końcu jest na tyle dokładny, że moje często trupio zimne palce potrafi rozpoznać bez konieczności uprzedniego klaskania jak na koncercie Rubika by się ogrzały, to jest tam jeszcze pulsometr. Czy jest dokładny? Raczej jest to taki czytnik z kategorii meh… bo nawet kiełbasa śląska ma puls.

 

Szczerze mówiąc myślałem, że w Mi11 zostanie zastosowana kamera pod ekranem, a tak się jednak nie stało. Wszelkie czujniki zbliżenia i światła są bardzo dobrze schowane, ale kamerka to nadal to samo rozwiązanie w lewym górnym rogu, tzw oczko lub notch jak to niektórzy mówią. Nie wpłwa ona na błędne wyświetlanie treści, ale zauważyłem coś innego, a mianowicie to, że w niektórych aplikacjach grafika ucina się w rogach, tak jakby rozdzielczość aplikacji nie była dobrze skalowana. Widać to np. w pubg albo call of duty.

Xiaomi Mi 11 – Dźwięk i Harman Kardon

xiaomi mi 11 harman kardon

No ok, nie mogę już dłużej zwlekać, bo aż mnie korci by Wam to powiedzieć. HARMAN KARDON, czaicie? Ten producent sprzętu audio z wyższej półki, z pewnością dobrze znany posiadaczom BMW. Brzmi dosyć poważnie i prestiżowo? No jasne, że tak. W końcu ilekroć pojawiają się jakieś współprace z innymi topowymi producentami to możemy spodziewać się niezłych wyników. Nokia i Carl Zeiss? Chyba nikt nie zaprzeczy, że to był królewski duet jeśli chodzi o fotografie telefonową. Certyfikaty Dolby w Mi 10 Pro? Jakość dźwięku z samych głośników była genialna! To teraz werble… W Xiaomi Mi 11 jakość dźwięku jest bardzo przeciętna, a do tego podczas odtwarzania dźwięku z głośników, plecy wpadają w wibracje na wysokości kamery. Szczerze? Oglądając inne recenzje i słuchając lub też czytając opinii, że dźwięk jest dobry lub nawet lepszy niż w poprzedniej generacji, zacząłem martwić się czy czasami mój egzemplarz nie ma jakiejś ukrytej wady, no ale nie. Poprosiłem kilka osób by oceniły, który telefon gra lepiej. Mi 10 Pro, czy Mi 11 i 100% ankietowanych wskazało na Mi 10 Pro. Także sorry, ale Harman Kardon jest tutaj tylko na papierze. Idąc na grilla lub słuchając w niewielkim pomieszczeniu muzyki z samego telefonu Mi 11 będzie irytować. Pod względem dźwięku na słuchawkach to jak dla mnie nie ma żadnej różnicy między tymi telefonami.

Xiaomi Mi 11 – Wydajność i Snapdragon 888

xiaomi mi 11 specyfikacja snapdragon 888Przejdźmy teraz do wydajności. Kolejny raz nowy procesor Qualcomma wychodzi na światło dzienne wraz z telefonem Xiaomi. W Mi 11 znajdziemy 8 rdzeniowego Snapa 888 wykonanego w procesie technologicznym 5nm, który na logikę powinien zapewniać większą wydajność przy niższym poborze prądu oraz z niższym wydatkiem cieplnym i tutaj znowu delikatny zonk, bo jednak Mi11 przy użytkowaniu czasami potrafi być cieplejszy niż miał to w zwyczaju Mi 10 Pro. Szczególnie problem z temperaturą i płynnością zauważam w przeglądarce Chrome. W pewnym momencie przy renderowaniu treści temperatura rośnie i gubi się płynność. Żeby było śmieszniej, problem ten nie występuje we wbudowanej przeglądarce, więc jest to moim zdaniem problem samego chrome i zostanie naprawiony przy następnej aktualizacji. Poza tym za grafikę odpowiada układ Adreno 660, a do wyboru mamy wersję 128GB pamięci i 8 GB RAM oraz 256GB pamięci wewnętrznej w konfiguraci z 8 i 12 GB pamięci RAM. W moim przypadku jest to wersja 256/12. Przyznam szczerze, że mimo że Mi10Pro jest mega płynnym telefonem, to mam wrażenie, że w Mi11 ta płynność jest jeszcze wyższa. Ani razu telefon nie miał chwili zwątpienia przy przeskakiwaniu między aplikacjami. Po prostu tapnięcie w apke natychmiast ją uruchamia. Nie zdarzyło mi się ani razu ten telefon zawiesić lub zlagować. W grach również płynność na najwyższym poziomie i zero problemów. Co ciekawe temperatury po grach są niższe niż przy wspomnianym problemie z chromem. To wszystko potwierdza wynik w Antutu, który wskazał prawie 712 tysięcy punktów.

Xiaomi mi 11 antutu score wynik test benchmark
Póki co w momencie kręcenia tego materiału, ja pracuję na systemie Android 11 z nakładką MIUI 12.0.19, ROM chiński, który nie wyświetla żadnych reklam i pozwala na bezproblemowe płatności telefonem, ale standardowo posiada preinstalowane chińskie apki, które można bez problemu odinstalować.

Xiaomi Mi 11 – Kamera

Czas na kamerę. Xiaomi przyzwyczaiło przynajmniej mnie, że wraz z nową generacją telefonów ich kamery są lepsze od poprzedniej. Czy tak jest tym razem? Raczej tak, ale czy jest to zasługa sprzętu, czy może ulepszonego oprogramowania, a może obu tych rzeczy na raz? Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Mi11 posiada 3 kamery. Ta największa czyli główna to według – póki co – nieoficjalnych danych technicznych 108 megapikselowa matryca Samsung S5KHMX z AutoFocusem, Optyczną stabilizacją obrazu i przesłoną f/1.85. Kolejna kamera to 13 megapikselowy ultra szerokokątny OmniVision OV13B10 o przesłonie f/2.4 i na końcu 5 mpx kamera makro. Brakuje tutaj laserowego autofocusa, ale nie mi, bo często nie rozumiałem się z nim w mi 10 pro, a póki co łapanie ostrości w Mi11 działa bardzo sprawnie i nie mam się do czego przyczepić. Jest szybko i precyzyjnie.

xiaomi mi 11 kameraPrzygotowując się do recenzji szukałem danych technicznych i z tego co udało mi się znaleźć wynika, ze zarówno Mi11 i Mi10 pro dzielą tę samą matrycę dla aparatu głównego, ale jakościowo jest zauważalna różnica choćby pod względem ilości światła i jakości. Tak jak mówiłem, pytanie czy jest zasługa sprzętu, czy może softu. W każdym razie nie jest to aż tak istotne, ważne że jakościowo jest lepiej, a nie gorzej, chociaż czasami zdarzały się wpadki, a szczególnie w trybie nocnym. Tutaj raz zdjęcia wychodziły ok, a za chwilę już coś było nie tak. Mimo, że ich obróbka trwa szybko i nie trzeba długo, stabilnie i nieruchomo trzymać telefonu w dłoni, to nim zdjęcie w obrobionej wersji trafi do galerii, mija czasami do kilku sekund. Na plus mogę zaliczyć to, że w trybie auto i włączonej sztucznej inteligencji, zdjęcia w trybie nocnym wykonywane są szybko i dokładnie, co było zmorą w przypadki mi10 pro po którejś aktualizacji systemu. W przypadku Mi11 większa jest też rozdzielczość wykonywanych zdjęć i na moje sam kąt widzenia jest też lekko większy niż w mi10 pro. Standardowe zdjęcie wykonane w trybie auto i ustawieniu proporcji 16:9, ma rozdzielczość 6016 x 3384 pikseli, a w przypadku mi10 pro jest to 5760 x 3240 pikseli. W ogóle nie wiem, czy to nie przesadzam już i sobie czegoś nie wkręcam, ale zdjęcia z Mi11 są takie – jak ja to nazywam – bardziej miękkie niż w poprzedniku. W dobrym oświetleniu też tego nie widać, ale gdy się ściemnia to ilość wpadającego światła, a co za tym idzie detali również moim zdaniem jest większa niż w poprzedniku, a nie mam tutaj na myśli trybu nocnego. Ba! nawet macro lens daje radę, z resztą widzicie to teraz na ekranie. Na koniec tylko jeszcze dodam, że tryb portretowy też robi robotę. Efekt bokeh wygląda całkiem naturalnie jak dla mnie i gdyby ktoś pokazał mi jakieś zdjęcie wykonane Mi 11 w trybie portretowym, to zastanawiałbym się czy czasami nie było ono wykonane droższym, profesjonalnym aparatem.

xiaomi mi 11 kamera

Jeśli chodzi o filmy to mamy tutaj możliwość nagrywania w rozdzielczości aż 8K przy 24 lub 30 klatkach na sekundę, a potem już standardowo 4K, FullHD i 720p i każdy z wariantów w 60 lub 30 klatkach na sekundę. Mi 11 oferuje także nagrywanie filmów z włączoną opcją HDR, ale w maksymalnie 4K i zawsze przy 30 FPSach oraz nagrywanie w trybie nocnym. Poza optyczną stabilizacją obrazu jest też możliwość włączenia EIS oraz super EIS, które teraz zostało przemianowane na Steady Video Pro. Moim zdaniem jakość filmów również uległa poprawie.

xiaomi mi 11 kamera

Filmy z włączonym trybem nocnym, mimo mocno zwężonego kadru potrafią wyłapać dużo więcej detali, kosztem jakości, ale mimo wszystko to i tak lepsze rozwiązanie niż tryb automatyczny. Osobiście uważam, że tryb HDR wymaga dopracowania, ponieważ zmieniające się zakresy nie są płynne czy też niezauważalne, a bardzo agresywne i widoczne.

xiaomi mi 11 night mode kamera nagrywanie

Co do stabilizacji obrazu, to nie mam do czego się przyczepić. Opytczna działa bardzo dobrze, a włączając dodatkowo cyfrową nie tracimy dramatycznie na jakości. Xiaomi również promuje Mi11 jako telefon dla twórców filmowych za sprawą wbudowanego edytora wideo w czasie rzeczywistym, czyli MovieEffects. Jest to jeden z trybów aplikacji aparatu. Za jego pomocą możemy generować przeróżne efekty, a w szczególności ciekawy wydaje się być Magic Zoom, który ma symulować efekt Dolly Zoom.

xiaomi mi 11 kamera wideo

Muszę też wspomnieć o przedniej kamerze, mimo że nie jestem człowiekiem robiącym sobie selfie i kręcącym vlogi bądź filmy. W porównaniu do tyłu to standardowo jest przepaść, ale ogólnie jest ok. Matryca 20 mpx umożliwiająca kręcenie filmów w FullHD przy maksymalnie 60fpsach, z funkcją HDR ale przy 30FPSach, a do tego mamy mnóstwo filtrów upiększających naszą facjatę.

Xiaomi Mi 11 – Łączność i bateria

To co dla większości z Was jest istotne, to fakt, że Mi11 wspiera praktycznie wszystkie pasma LTE, w tym popularne i poszukiwane B20 oraz agreguje je razem do kupy bez większego problemu, dzięki czemu mamy zasięg nawet w największej dziurze. Tak, nawet wersja chińska z chińskim ROMem ma wsparcie dla B20 i agregacji.

Xiaomi Mi 11 Agregacja LTE

Oczywiście na pokładzie Mi11 znajduje się wsparcie dla sieci 5G, ale niestety nie mam dostępu by móc to sprawdzić. Poza tym Bluetooth 5.0, Wifi 6, NFC i komplet satelit GPS, a fixa łapie bardzo szybko i tak jak poprzednik jest dokładny.
Bateria w mi11 ma pojemność 4500mah, podłączając ją do ładowania z ładowarką z zestawu Mi9 czyli około 30Watową, ładuje się do 60% w około 30 minut. Xiaomi Mi 11 wspiera także Quick Charge 4, bezprzewodowe ładowanie oraz tzw. Revers Charging do 10 watów, co oznacza, że możemy za pomocą naszego telefonu, ładować inne, które mają opcję bezprzewodowego ładowania. Po pełnym naładowaniu Mi11 przy takim standardowym użytkowaniu czyli Social Media, przeglądarka i może jakiś film, przy rozdzielczości WQHD+ i 120Hz, wytrzymuje spokojnie od rana do wieczora.

Xiaomi Mi 11 – Podsumowanie

Podsumowując, uważam że Mi11 to świetny sprzęt, ale jak zawsze dopiero wersja PRO lub PRO+ będzie wzbudzała we mnie zachwyt. Póki co przesiadka z Mi10 Pro albo Ultra na Mi11, moim zdaniem nie ma większego sensu. Co innego starsze modele. Przeskok z Mi9 na Mi11 spowoduje naprawdę duży zachwyt. Jeżeli po globalnej premierze do wyboru będzie wariant z darmową ładowarką to będzie to bardzo uczciwe wobec klientów. Póki co cena na 15 dzień lutego, wersji 12/256 w sklepie tradingshenzen to 785 dolarów.

Xiaomi Mi 11 Wideorecenzja:

Kup Xiaomi Mi 11:

  • This product is available at Tradingshenzhen, Aliexpress, Geekbuying.
  • At tradingshenzhen.com you can purchase Xiaomi Mi 11 12/156GB Harman Kardon Snapdragon 888 108MPX for only $785.00 , which is 85% less than the cost in Aliexpress (5,149.82 zł).
  • Najniższa cena Global Version Xiaomi Mi 11 Smartphone 8GB RAM 128GB /256GB ROM Snapdragon 888 Octa Core 55W Fast Charge 120Hz AMOLED|Cellphones| - AliExpress została uzyskana 14 kwietnia 2024 13:56

Historia cen dla produktu Xiaomi Mi 11 12/156GB Harman Kardon Snapdragon 888 108MPX

Statystyki

Aktualna cena $785.00 14 kwietnia 2024
Najwyższa cena $785.00 15 marca 2024
Najniższa cena $785.00 15 marca 2024
Since 15 marca 2024

Ostatnia zmiana ceny

$785.00 15 marca 2024
Stwórz swój darmowy alarm cenowy!
Ustaw alarm dla Xiaomi Mi 11 12/156GB Harman Kardon Snapdragon 888 108MPX - $785.00
Reklama:
PRZEGLĄD RECENZJI
Kamera
Dźwięk
Wydajność
Budowa
Łączność i komunikacja
Wyświetlacz
xiaomi-mi-11-recenzja-flagowca-ze-snapdragonem-888Świetny telefon, lecz Harman Kardon zawodzi. Wideo w trybie HDR również wymaga dopracowania. Pulsometr jest zbędną zabawką, która średnio działa. Wyświetlacz sam w sobie bardzo dobry, szkoda tylko że zbędnie zakrzywiony.