VIVO NEX 2 Dual Display recenzja telefonu z dwoma ekranami

Vivo Nex 2 Dual Display jest trzecim modelem smartfona na rynku, z dodatkowym ekranem, ale pierwszy, który potrafi go dobrze wykorzystywać. Czy zatem warto kupić Vivo Nex 2 Dual Display?

Słowem wstępu. Ten model telefonu to VIVO NEX 2 z dopiskiem Dual Display, a nie jak to niektórzy piszą Vivo Nex S2 Dual Display. Takiego telefonu Vivo nie posiada w swojej ofercie.

1VIVO NEX 2 Dual Display – skład zestawu.

Vivo Nex 2 Dual Display otrzymujemy w pudełku, które otwiera się i posiada też wysuwaną szufladkę. Ostatni raz z czymś takim spotkałem się w OnePlus One, no ale przecież nie wszystkie modele testowałem. Telefon jest w wersji global, ale nie mój zestaw nie posiada ładowarki europejskiej, a UK.

vivo nex 2 dual display recenzja

W zestawie standardowo papierologia, kabel USB C, kluczyk do tacki, ładowarka 22W i uwaga – słuchawki! Pamiętam jak pod wideorecenzją pojawiły się komentarze, że nikt nie dodaje i nie mam co wymagać za wiele. No proszę, Vivo jednak ogarnęło temat!

vivo nex 2 dual display recenzja

2VIVO NEX 2 Dual Display – dane techniczne.

W dniu premiery Vivo Nex 2 Dual Display był flagowym telefonem, a do tego innowacyjnym w swojej dziedzinie. Jak większość flagowców wyposażony jest w Snapdragona 845. Na pokładzie 10GB RAM i 128GB pamięci wewnętrznej. Bardziej szczegółowa specyfikacja poniżej:

CPU & GPU Snapdragon 845 8×2.8Ghz & Adreno 630
OS Android 9 – Funtouch OS 4.5
RAM 10GB
Pamięć wewnętrzna 128GB
Bateria 3500mAh
Ekran przód Super AMOLED 6.39″
1080 x 2340 px – 16:5,9
Ekran tył Super AMOLED 5″
1080 x 1920 px
Aparat pierwszy: Sony IMX363 AF, OIS, f/1.79
drugi: FF, f/1.8
trzeci: FF, f/1.3 + TOF 3D
NFC brak
LTE B20 / 5G Tak / Nie

 

3VIVO NEX 2 Dual Display – budowa.

vivo nex 2 dual display recenzja

Pierwsze rzeczy, które rzucają się w oczy to bez wątpienia podwójny ekran i luna ring. Wiem, że tył ekranu pokryty jest szkłem Gorilla Glass 5, ale brakuje informacji co z przodem. Zapewne to też GG5. Ważne, że fabrycznie oba ekrany pokryte są szkłem ochronnym. Niezbyt wydajnym, bo przód strasznie szybko zaczął się rysować, a naprawdę staram się unikać kontaktu frontu z np. kluczami w kieszeni itp.

vivo nex 2 dual display recenzja

Czym jest Luna Ring – no to taka bardzo rozbudowana dioda powiadomień, która posiada różne efekty świetlne w zależności od potrzeby. Luna Ring inaczej mieni się, gdy ładujemy telefon, inaczej podczas powiadomień z aplikacji, inaczej gdy ktoś dzwoni i nawet może robić za wizualizacje w aplikacji muzycznej. Gadżet bardzo fajny, ale szkoda, że jest to najbardziej wypukły element tyłu tego telefonu. Łączenie ekranu z ringiem lubi łapać brud, który trudno się czyści. No i też by cieszyć się światełkami jak w remizie, musimy mieć położony telefon plecami do góry. No, ale warto, bo moim zdaniem robi to całkiem pozytywne wrażenie i jest potężnym powiewem świeżości w odróżnieniu od zwykłej diody. Gdyby ten telefon projektowało Xiaomi, założę się, że zrezygnowano by całkowicie z powiadomień, a tu proszę – są i to całkiem efektowne.

Z czego jeszcze nie zrezygnowało Vivo Nex 2 Dual Display? Z gniazda słuchawkowego Jack 3.5mm! Tak, wbrew temu co inni producenci mówią, że się nie da, Vivo pokazało, że się da. Telefon jest cieńszy niż Mix 3 bo około 7mm, a mimo to audiofile (i ja, mimo że nim nie jestem) zostali uwzględnieniu przy projektowaniu tego telefonu. Co więcej, by uprzyjemnić słuchanie muzyki po kablu, dołożono do Nex 2 32 bitowy sterownik audio.

vivo nex 2 dual display recenzja

W kwestii dźwięku gorzej radzi sobie wbudowany głośnik, który znajdziemy standardowo u dołu obudowy. Szanuję, że vivo nie ściemnia z drugim głośnikiem, a wykorzystał to miejsce na tackę dla dwóch kart nano sim. Głośnik ten gra tak, jakby był albo zakryty jakąś kartką papieru, albo za głęboko osadzony. Ciężko opisać ten dźwięk i też kamera to nie wyłapuje.

Poza dwoma ekranami, body składa się z aluminiowej ramki, na której osadzono łącznie 4 przyciski. Z jednej strony włącznik i przyciski głośności, a z drugiej włącznik drugiego ekranu.

Wróćmy na chwilę na tył telefonu. Poza luna ring znajdziemy tutaj potrójny aparat, z czego ten ostatni posiada funkcję TOF 3D, która pozwala na skanowanie naszej twarzy w 3D. Dzięki temu, telefon możemy odblokować nawet w całkowitej ciemności. Dodatkowo są też dwie doświetlające diody dla trybu selfie oraz jedna – mocniejsza dla trybu normalnego.

vivo nex 2 dual display recenzja

4VIVO NEX 2 Dual Display – wydajność.

Topowy telefon oferuje topową wydajność. W przypadku Vivo Nex 2 Dual Display nie ma mowy o jakichkolwiek przycinkach czy też lagach. Zarówno sama nakładka Funtouch OS działa bardzo sprawnie (swoją drogą widzę wiele podobieństw do Miui), tak i też najnowsze i wymagające gry nie mają problemu z działaniem na tym telefonie. PUBG na możliwie maksymalnych ustawieniach graficznych działa bardzo płynnie, tak samo jak i inne gry. Nie ma też problemu z działaniem różnych aplikacji w trybie dual task. Naprawdę ten telefon jest bardzo dobrze zoptymalizowany i codzienne użytkowanie nie stanowi dla niego problemu.

Antutu Benchmark „wycenił” wydajność telefonu na blisko 293 tysiące punktów, co stawia go w rankingu na poziomie Mixa 3.

Ciekawą rzeczą jest tryb gry w Vivo Nex 2 Dual Display. Po wybraniu, które gry mają przynależeć do tego trybu i podczas ich uruchomienia, telefon podkręca swoją wydajność. Ciężko empirycznie wyczuć różnicę bo póki co nie ma takiej gry, która by była zasobożerna i zjadała możliwości vivo. Przydatne stają się blokowania powiadomień, ukrywanie ich oraz przychodzących rozmów. Dzięki temu możemy grać w spokoju i bez żadnych rozpraszaczy.

5VIVO NEX 2 Dual Display – bateria.

11.11

Pojemność 3500mAh. Więcej niż w Mixie3 i tę niewielką różnicę da się już odczuć. Nie będę kłamał, że telefon wytrzymuje 2 dni bez zająknięcia, ale czas pracy na baterii (korzystanie i standby) przekracza 24h. Kilka godzin grania w PUBG nie stanowiło problemu. 8godzin słuchania muzyki z Youtube podczas trasy samochodem również nie było problemem (a przecież ekran musi być włączony). Szczerze mogę powiedzieć, że komunikat o niskim poziomie baterii potrafi zaskoczyć, bo szybko się przyzwyczajam do ciągłej pracy. To wszystko w trybie normalnym, a Nex 2 oferuje jeszcze dwa dodatkowe tryby oszczędzania baterii. Powiem krótko – taki czas pracy na jednym ładowaniu przy wydawać by się mogło niewielkiej baterii, jest dużym, pozytywnym zaskoczeniem.

6VIVO NEX 2 Dual Display – podwójny ekran.

vivo nex 2 dual display recenzja

Zapewne każdy z Was zadaje sobie to pytanie – po co dwa ekrany? Podstawowym celem takiego zabiegu jest pozbycie się notcha i łezki oraz maksymalne wykorzystanie przedniej powierzchni. Dzięki temu możemy korzystać z prawie 92% proporcji ekranu do budowy. Bez zbędnych sliderów, wysuwanych obiektywów, doczepianych modułów i Bóg wie co jeszcze. Prosta i bezpieczna konstrukcja.

vivo nex 2 dual display recenzja

Przedni ekran odblokujemy za pomocą odcisku palca umieszczonego w ekranie, albo tylny za pomocą skanu twarzy, który ukryty jest w aparacie z tyłu. Także do wyboru mamy ekran i sposób odblokowania, z którego chcemy korzystać.

Tył to oczywiście też pełnoprawny SuperAMOLED o rozdzielczości FullHD i przekątnej 5,49″. Jest z nim tylko jeden, delikatny problem. Sam system działa wykorzystując pełną dostępną powierzchnię ekranu, ale instalowane aplikacje uruchamiane są w rozdzielczości frontu, czyli FHD+, co oznacza, że pojawia się pusta przestrzeń, bo wszystko jest skalowane do wielkości ekranu. Mi osobiście to nie przeszkadza, być może w przyszłości zostanie stworzony jakiś dodatkowy profil dla aplikacji, by uruchamiały się w innej rozdzielczości i dawały możliwość pełnego wykorzystania ekranu.

Dodatkowy ekran przydaje się, gdy chcemy skorzystać z innej aplikacji, bez wychodzenia z już uruchomionej, albo odczytać powiadomienia bez wyłączania np. filmu lub gry. Jak to robić? AI vivo samo rozpoznaje co robimy na telefonie i albo automatycznie wyświetla nam powiadomienia np. z messengera na tylnym ekranie, po jego odblokowaniu, albo wyświetla menu i sami decydujemy co chcemy włączyć. Ekrany mogą działać niezależnie – w sensie, że na każdym z nich uruchamiamy coś innego (multitasking), albo jak jeden po prostu przerzucając zawartość z przodu na tył i z tyłu na przód za pomocą np. gestu przesunięcia trzech palców po ekranie.

vivo nex 2 dual display recenzja

Oczywistą rzeczą jest też wykorzystanie drugiego ekranu w aparacie gdy robimy zdjęcia typu selfie, ale w aparacie ma on jeszcze jedno zastosowanie. Gdy robimy komuś zdjęcia, druga osoba może się widzieć w dodatkowym ekranie i poprawić np. swoją pozę. Jeżeli nie ma pomysłu na pozę, to możemy jej ją wyświetlić z biblioteki poz vivo lub też gdy sami coś dodamy.

vivo nex 2 dual display recenzja

Pośrednio niezbyt potrzebnym, ale dostępnym trybem jest wyświetlanie krótkich wiadomości. Czy to w postaci animowanych grafik, czy też tego co sami narysujemy. Jedna opcja nazywa się V-mood, a druga Paint Heart.

vivo nex 2 dual display recenzja

Oba ekrany umożliwiają włączenie funkcji AllwaysOnDisplay. Wybieramy czy AOD ma działać na ekranie tylko z tyłu, tylko z przodu lub na obu jednocześnie.

vivo nex 2 dual display recenzja

W przypadku aplikacji zewnętrznych nie ma problemu z korzystaniem z przedniego aparatu. Otrzymujemy stosowny komunikat, że mamy obrócić telefon by użyć przedniego aparatu.

7VIVO NEX 2 Dual Display – aparat.

11.11

Potrójny aparat robi bardzo dobre minus zdjęcia (bdb-). Potencjał aparatu jest duży, ale programowo można podkręcić parę opcji. Podczas robienia zdjęć mamy do wyboru wiele opcji takich jak panorama, tryb profesjonalny, portret, animowane zdjęcie, tryb automatyczny, nocny itd. Za jakość zdjęć obarczony jest sensor Sony – IMX363, 4-osiowa optyczna stabilizacja obrazu i jasności kolejno f/1.79, f/1.8 i f/1.3.

vivo nex 2 dual display recenzja

Zdjęcia robione w dziennym świetle, jak i sztucznym są bardzo dobre. Nocą również jest ok, ale czasami potrafią pojawić się szumy. Z pomocą przychodzi tryb nocny, który działa podobnie jak w Xiaomi, ale nieznacznie gorzej. Jest to jakby połączenie trybu HDR z podbijaniem ekspozycji, co szczególnie można zauważyć na elementach oświetlenia np. lampach, szyldach itp. Te rzeczy są jakby prześwietlone, ale ogólnie zdjęcia wychodzą dobrze.

AI działa sprawnie, rozpoznaje skutecznie fotografowane obiekty i dobiera odpowiednio sceny i tryby. Również upiększanie działa należycie. Zarówno korekta twarzy jak i ciała jest na przyzwoitym poziomie. Tryb profesjonalny oferuje te same parametry co inne telefony. Mamy możliwość ustawienia manualnie ISO, czasu naświetlania, ekspozycję, balans bieli i focus.

Dla mobilnych fotografów i modelek, modeli, dodatkowy ekran może być bardzo przydatny. Możemy wyświetlić na nim to, co sami widzimy, czyli osoba fotografowana widzi się i np. może poprawić swoją pozę. Jeżeli nie ma pomysłu na nie, to również z chmury vivo możemy pobrać gotowe pozy i np. ruchy taneczne, lub wyświetlić własne propozycje z pamięci telefonu.

Nie można przyczepić się do filmów w Vivo Nex 2 Dual Display. Do dyspozycji został oddany wybór kodeka między H.264, a H.265, optyczna stabilizacja obrazu i nagrywanie w 4K 30FPS, FHD 30/60FPS i 720P 30/60FPS. Filmy w dobrym oświetleniu są świetnej jakości. Focus działa sprawnie i szybko, gdy ilość dostępnego światła spada, widoczne jest ziarno i szumy.

vivo nex 2 dual display recenzja

Tryb selfie działa też niczego sobie. W końcu za selfie odpowiada jedna i ta sama kamera. Plusem jest osobny flash w postaci dwóch diod LED, świecących ciepłym i nierażącym światłem. Selfie robione w ciemności, nie stanowią dla VIVO wyzwania. Również dodatkowe opcje trybu portretowego np. zamiana światła odbijanego na wzory, stylizowanie obrazu na światło studyjne czy też tylko nasza facjata w kolorze, a tło czarno białe, stanowią ciekawe urozmaicenie. O trybie beauty wspominać nie będę, gdyż to standard.

8VIVO NEX 2 Dual Display – czytnik linii papilarnych i odblokowanie twarzą.

Wbudowany w ekran czytnik linii papilarnych działa ok pod kilkoma warunkami. Palec musi być idealnie przyłożony, wówczas odblokowanie następuje względnie szybko, ale wolniej niż w Mi9. Przykładając „niechlujnie” palec, telefon może odmówić nam odblokowania. Również gdy mamy zimne dłonie, brudne lub spocone, odblokowanie może być utrudnione.

Co innego z odblokowaniem twarzą. To rozwiązanie działa zawsze, bez znaczenia na warunki. Wszystko za sprawą TOF 3D. Czy mamy okulary, czy nie. Czy jest całkowita ciemność, czy niezwykle jasno i próbujemy odblokować telefon pod światło. Ta metoda działa bezbłędnie, precyzyjnie i niezwykle szybko.

9VIVO NEX 2 Dual Display – drugi ekran w grach.

11.11

Dodatkowy ekran w tym telefonie miał służyć na wzór techniki PS Vita. Niestety nie wiem, w których grach można używać tyłu jako np. triggerów albo do innych funkcji. Taką możliwość prezentowano na podstawie gry PUBG, ale nigdzie w niej nie ma wsparcia dla dodatkowego ekranu. Nawet po dodaniu aplikacji do specjalnego trybu Game Cube, poza zwiększeniem wydajności, optymalizacją RAM, wyciszeniem powiadomień i przychodzących połączeń, nadal tylny ekran nie jest funkcjonalny dla profilu gry. Być może w przyszłości wsparcie to zostanie dodane, ale osobiście bardzo w to wątpię.

10VIVO NEX 2 Dual Display – dźwięk.

11.11

32 bitowy przetwornik polepsza jakość dźwięku, ale… nie jestem audiofilem by odczuwać jakąś potężną różnicę. Na słuchawkach czy też w aucie po podłączeniu AUX, vivo gra znacznie lepiej niż jakikolwiek inny telefon, nawet odtwarzając muzykę z Youtube.

Aplikacja Music, czyli odtwarzacz muzyki posiada dodatkową opcję – włącznik – HiFi. Po jej włączeniu następuje szereg słyszalnych zmian. Dźwięk jest jakby bardziej przestrzenny i naturalny. Bas jest cieplejszy i głębszy, ale nie dudni.

Na potężny plus w Vivo Nex 2 Dual Display, zasługuje wejście Jack 3.5mm. Telefon nie jest grubszy od swoich topowych konkurentów, a mimo to nie zrezygnowano z tego wejścia słuchawkowego, co akurat dla mnie jest znacznym ułatwieniem. Gorzej gra głośnik. Mimo, że nie mamy dźwięku stereo, to nie jest to zauważalne jak w Mi9, ale sama jakość wydobywających się dźwięków jest jakby stłumiona? Brzmi to tak, jakby głośnik był za głęboko osadzony i uwalniany dźwięk najpierw rozbijał się o obudowę telefonu, a dopiero potem trafiał do wyjścia. Można się przyzwyczaić, ale jest to bardzo specyficzny dźwięk.

11VIVO NEX 2 Dual Display – wideorecenzja.

12VIVO NEX 2 Dual Display można kupić tutaj:

Historia cen dla produktu Original vivo nex 2 Double-sided screen mobile phone 10GB 128GB snapdraon 845 6.39 inch screen...

PRZEGLĄD RECENZJI
Wyświetlacz
Bateria
Wydajność
Aparat
vivo-nex-2-dual-display-recenzjaVivo Nex 2 Dual Display może wydawać się dziwolągiem. Telefonem widmo i abstrakcyjną marką, jednak z tej mistycznej otoczki zrodził się bardzo dobry telefon. Świetny aparat, wysoka wydajność, bardzo dobra optymalizacja i gniazdo Jack 3.5mm. Produkt warty swojej ceny. Nie jest pozbawiony wad jak wszystkie smartfony, ale do ideału jest mu bardzo blisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!