Lenovo Watch 9 zegarek smart – recenzja

Hybrydowy zegarek Lenovo Watch 9 łączy w sobie cechy klasycznego zegarka z funkcjami zegarków smart. Czy warto go kupić?

1Skład zestawu

lenovo watch 9

Nigdy nie miałem prostszego zestawu do opisywania. Białe pudełko i skromny napis przypomina opakowania od Xiaomi. Minimalizm „siajomi” ci z Lenovo wzięli sobie tak bardzo do serca, że w środku też nie popłynęli.

lenovo watch 9 lenovo watch 9

W pudełku znajdziemy tylko zegarek i instrukcję, w jedynym słusznym języku – chińskim. Nic więcej.

2Specyfikacja i budowa zegarka Lenovo Watch 9

lenovo watch 9

Lenovo Watch 9 to zegarek hybrydowy. W tym wypadku jest to połączenie klasycznego, analogowego zegarka z kilkoma funkcjami smart. Jeżeli mowa o smart, to nieodzownym elementem jest też aplikacja. Lenovo Watch – bo o niej mowa, dostępna jest zarówno na Androida jak i IOS. Dokładnie o niej za chwilę.

lenovo watch 9

Zegarek posiada wodoodporność do 5ATM. Zdecydowanie nie jest to tylko pusty frazes. Z tym zegarkiem pływałem w morzu, jeziorze i brałem też prysznic oraz kąpiele. Po wyjściu z wody nie ma żadnego problemu z działaniem.

Tarcza zegarka chroniona jest szafirowym szkłem. Czasomierz spadł mi kilka razy na kostkę brukową i brał udział w moich naprawach auta. Nic z nim się nie stało. Czy wytrzymałby bardziej ekstremalne testy? Sądzę, że nie, ale i tak szkiełko jest bardzo wytrzymałe i odporne na zarysowania.

lenovo watch 9 recenzja

Tarcza jest w pełni analogowa, nie zobaczymy na niej żadnego wyświetlacza LCD itp. Jedynie zastanawia mnie ten mały punkt na godzinie 12. Niby wygląda to jak dioda, ale nigdy nie widziałem by świeciła. Tak samo liczby u dołu tarczy. Ktoś w wideorecenzji napisał w komentarzu, że mają one przedstawiać procentowo osiągnięty dzienny cel kroków. Dziwne, osiągnięcie celu zegarek symbolizuje wibracją, ale nic więcej się nie dzieje. Poza tymi dwoma elementami, zegarek zachowuje się jak typowy zegarek na rękę. Pokazuje godzinę prawidłowo, a jego wskazówki świecą w ciemności (o ile bardzo długo je naświetlimy).

lenovo watch 9

Pasek Lenovo Watch 9 wykonany z sylikonu lub gumy? Ciężko określić mi materiał, ale nie jest to ani skóra, ani metal 😉 Bardzo wygodny, nie robi odcisków i nie uczula. Jedyny minus to bardzo porowata struktura od środka, która szybko się brudzi, ale trudno się czyści. Trzeba użyć siły i nieźle wyszorować pasek, by był czysty. Strasznie lubi zbierać pot. Spinka czy też klamerka wykonana jest z metalu, a nie plastiku jakby mogło się wydawać. Zapięcie trzyma się całkiem mocno.

Dodatkową zaletą jest możliwość wymiany paska w zegarku. Bez problemu można go zdemontować i zamontować kopertę do np. metalowej bransolety lub brązowego, skórzanego paska.

3Wymiary zegarka

Lenovo Watch 9 jest bardzo delikatnym i skromnym zegarkiem. Na ręce prezentuje się bardzo zgrabnie. Swoją wielkością nie odstaje od zegarków np. Daniela Wellingtona. Całkowita długość zegarka to 25cm.

4Aplikacja mobilna

Lenovo Watch 9

Aplikacja mobilna tego zegarka dostępna jest za darmo w sklepie Play i jego odpowiedniku na IOS. Aplikacja jest ciągle rozwijana, ale niektóre jej funkcje nie są przystosowane do Lenovo Watch 9 . Mam na myśli tutaj np. pomiar pulsu. Być może w połączeniu z nowszym modelem zegarka Lenovo, ta funkcja działa, ale używając Lenovo Watch 9, aplikacja uruchamia kamerę i diodę doświetlającą. Nie łudźmy się, kamera nie zmierzy nam pulsu.

Aplikacja za to dobrze mierzy przebyte kroki oraz nie ma większego problemu ze śledzeniem sportów. Kroki zegarek zapamiętuje w samym urządzeniu, a następnie podczas synchronizacji je przesyła do telefonu. Tryb sportowy niestety bez telefonu nie uruchomimy. Śledzi on naszą pozycję, prędkość, kroki i kalorie. Czy dokładnie? W porównaniu do Endomondo są znaczące różnice w prędkości (testowałem podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej i na rowerze), ale śmiem sądzić, że dokładniejszy wynik oddawał Lenovo, a nie Endomondo.

Absolutnie nie mam pojęcia jak działa „Mood meter” w Lenovo Watch 9, ale w moim przypadku potrafił on świetnie pokazywać moje samopoczucie. Gdy miewałem gorsze dni, apka faktycznie pokazywała spadek samopoczucia. Równie dobrze mierzony jest sen. Działa to głównie w oparciu o czujniki ruchu, dlatego np. oglądanie filmu przed snem może trochę zakłócić wynik, ale gdy kładziemy się spać i nic nie oglądamy/czytamy, to wynik jest dokładny.

5Podsumowanie

Lenovo Watch 9 to moim zdaniem zegarek warty uwagi. Nie jestem fanem smartwatchy, lubię klasyczne zegarki. Ten tutaj oferuje przydatne funkcje takie jak powiadomienia o nadchodzącej rozmowie lub SMSie poprzez wibracje, mierzy kroki i sen. Więcej nie oczekuję. Cena nie jest wygórowana, bo to raptem $17 – $20.

Plusy Minusy
+ Klasyczny wygląd, delikatny, stylowy -Dół paska łatwo zbiera zabrudzenia
+ Możliwość wymiany pasków – Funkcja „Znajdź telefon” w moim przypadku nie działa
+ Powiadomienia poprzez wibracje
+ Mierzenie kroków, snu itp.