Reklama:

Jak śledzić przesyłkę z Chin?

Wielu z Was pyta o trackingi, statusy i strony, gdzie i jak śledzić przesyłkę z Chin? W artykule postaramy się Wam to troszkę rozjaśnić. Wyjaśnimy jak śledzić przesyłkę z AliExpress, Gearbest, Banggood i innych zagranicznych serwisów – głównie chińskich.

1. Czym jest Tracking Number (numer śledzenia)?

Tracking Number, czyli po polsku – numer śledzenia, to numer, dzięki któremu możemy śledzić drogę naszej przesyłki od miejsca wysłania do miejsca przeznaczenia. Oczywiście z pewnymi wyjątkami, o których opowiem w dalszej części.

Pamiętajcie, że udostępniony nam numer śledzenia ma prawo nie działać od razu. Taki numer wymaga czasu nim zacznie być możliwy do monitorowania. Dlaczego tak się dzieje? Ze względu na aktualizacje systemów i opóźnienia w przekazywaniu informacji. Jeżeli widzicie taki napis:
„Informacje o przesyłce są tymczasowo niedostępne” to spokojnie czekajcie na aktualizacje statusu nawet do 10 dni! Po tym czasie należy skontaktować się ze sprzedawcą.

2. Gdzie znaleźć 'Tracking Number’ na AliExpress?

Numer śledzenia na AliExpress znajduje się przy każdej WYSŁANEJ przesyłce, która ma status 'Awaiting Delivery’ – czyli oczekiwanie na dostawę, w zakładce 'My Orders’ czyli 'Moje zamówienia’. Opcję śledzenia mamy dostępną bezpośrednio po wejściu w zamówienia, oraz po wejściu w konkretne zamówienie.

jak śledzić przesyłkę z chin aliexpress numer śledzenia
Numer śledzenia dostępny po wejściu w zamówienie oraz aktualny status paczki

3. Gdzie znaleźć 'Tracking Number’ na GearBest?

Podobnie jak na AliExpress, musimy wejść w zakładkę 'My Orders’, dostępną po zalogowaniu do serwisu.

jak śledzić przesyłkę z Chin
Śledzenie w zakładce 'My Orders’ – wciskamy Track your shipment

Numer śledzenia przesyłki wraz ze statusem ukryty jest pod hasłem Tracking Number:

jak śledzić przesyłkę z chin paczkę gearbest aliexpress

4. Jakie są rodzaje przesyłek? Jak je rozpoznać?

Przesyłki listowo-paczkowe z AliExpress oraz GearBest ogólnie możemy podzielić na:
– rejestrowane – ich numer składa się z liter i cyfr, z tymże na początku mamy mamy zwykle R i dodatkową,  dobraną literę, np N, a później ciąg cyfr oraz dwie litery na końcu, identyfikujące kraj wysyłki. Tak więc nasz numer może wyglądać: RN9863403CN, co oznacza, że przesyłka jest rejestrowana i została nadana w Chinach. Inne kraje wysyłki będą mieć odpowiednio inny numer z tyłu, np. Holandia = NL.
– nierejestrowane – ich numer w większości przypadków składa się z samych cyfr lub dodatkowo na początku mogą wystąpić litery. Takie paczki nie posiadają śledzenia na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, jedynie w kraju wysłania (ostatni status to zwykle wysłanie przesyłki z -kraj- lub przybycie przesyłki na lotnisko w Polsce).

Zdarza się, że niektóre paczki nierejestrowane mają oznaczenia identyfikujące przewoźnika, np. YW – Yanwen, MY – Malaysia Post itp.

Pamiętajcie, że mówimy ciągle o przesyłkach listowo-paczkowych, czyli takich które przynosi nam listonosz. Paczki wysyłane za pomocą kuriera (np. DHL) mają swoje oznaczenia i możecie je śledzić na stronie danego przewoźnika, np tu: DHL Global – śledzenie przesyłek.

5. Gdzie mogę śledzić swoją przesyłkę?

Istnieje kilka stron, które do tego celu nadają się idealnie. Najpopularniejszą stroną jest AliPaczka, którą możecie znaleźć na naszym blogu w formie widgetu, po prawej stronie. AliPaczka współpracuje z wieloma przewoźnikami na całym świecie, zatem większość przesyłek z AliExpress, GearBest czy innych serwisów jest z powodzeniem wyszukiwana.

Aby wyszukać paczkę, wszystko co musisz zrobić to… Wpisać swój numer śledzenia 🙂

Wejdź na stronę: https://www.alilove.pl i korzystaj!

jak śledzić przesyłkę z chin alipaczka
Widget AliPaczki na blogu www.alilove.pl
jak śledzić przesyłkę z chin alipaczka aliexpress
Strona AliPaczki po kliknięciu w odnośnik na blogu

Strona jest całkowicie po polsku i w pełni darmowa 🙂 Wyszukać na raz możecie nawet kilka numerów śledzenia, zapisywać je, przeglądać statystyki, przeliczać kursy walut i wiele więcej.

Inne strony, dzięki którym możecie znaleźć swoją przesyłkę na świecie, to:
– http://www.17track.net
– http://www.trackitonline.ru
– http://track.yw56.com.cn/en-US
– http://www.pos.com.my/postal-services/quick-access/?track-trace (dotyczy przesyłek wysyłanych z Malezji).

A w Polsce – oczywiście http://emonitoring.poczta-polska.pl/. Jednak należy pamiętać, że w Polsce możemy śledzić jedynie przesyłki REJESTROWANE, nadane za granicą jak i na terenie kraju.

Czasami, śledzenie jest pokazywane przy zamówieniu, jednak nie jest ono tak miarodajne, jak zewnętrzne serwisy do monitorowania przesyłek.

Najpewniejszą formą sprawdzania numeru śledzenia, jest AliPaczka.

6. Co oznaczają statusy śledzenia przesyłek? Będzie VAT?

Statusy przesyłek wbrew pozorom nie do końca mogą być zrozumiałe, szczególnie te dotyczące przebywania paczki w Urzędzie Celnym.

Pamiętajmy – Urząd Celny wbrew swojej nazwie nie nakłada tylko cło, ale głównie VAT. O kolejności i sposobie naliczania opłat dokładniej w innym poradniku.

Nazwa statusu

Nazwa angielska

Wyjaśnienie

Wygenerowano etykietę Electronic notification of shipment Sprzedawca wygenerował etykietę, ale przesyłka jeszcze nie dotarła na pocztę
Nadanie Accepted from sender Przesyłka trafiła do oddziału pocztowego. Od tego momentu jest w rękach doręczyciela, a nie sprzedawcy
Wysłanie przesyłki Left postal office Paczka opuściła urząd pocztowy i rusza w dalszą drogę. Na swojej ścieżce może mieć wiele pośrednich urzędów, tak jak u nas WER
– brak odpowiednika – Arrival at international place of exchange Przesyłka dotarła do WER zajmującego się logistyką międzynarodową
– brak odpowiednika – Send item abroad (Export)
albo
International Postal System – Item posting
Przesyłka opuściła kraj i wyruszyła w drogę do Polski
Przyjęto w Polsce Import (Item arrived at country of destination)
albo
Accepted in Poland
Przesyłka dotarła do kraju i znajduje się w sortowni na lotnisku
Przesyłka w transporcie Package in transportation Ten status nie oznacza nic. Został wygenerowany przez automat by uspokoić osoby śledzące przesyłki. – info AliPaczka.pl
Kontrola celna
albo
Zatrzymano w cle
Into customs
albo
Custom clearance
Przesyłka trafiła do Urzędu Celnego i jest poddawana kontroli. Spodziewaj się pisma z UC. Co z nim zrobić dowiesz się w innym poradniku
Zwolniono po kontroli celnej – brak odpowiednika – Kontrola celna zakończyła się, teraz przesyłka trafi do adresata

 

Reklama:

2 KOMENTARZE

  1. Cześć. Moja przesyłka na alipaczka pokazuje Opuszczenie 马拉舍维奇,Polska center. Co to znaczy, że gdzie jest? Z tłumaczą nic nie wychodzi. Nr paczki Rn433996757cn

  2. Cześć. Moja przesyłka na alipaczka pokazuje Opuszczenie 马拉舍维奇,Polska center. Co to znaczy, że gdzie jest? Z tłumaczą nic nie wychodzi. Nr paczki Rn433996757cn

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.