VAT i cło przy zakupach z Chin. Kiedy i ile?

4
11546
AliExpress VAT i cło Jakie opłaty przy zakupach z Chin - Poradnik vat i cło aliexpress gearbest alilove polska

AliExpress VAT i cło? Jakie opłaty przy zakupach z Chin? – Poradnik

Zakupy z Chin, czyli AliExpress, GearBest i z innych azjatyckich sklepów wiążą się z ryzykiem dodatkowych opłat. Często skuszeni ceną produktu cieszymy się, że kupiliśmy coś po okazyjnej cenie. Jak wielkim zaskoczeniem jest list z Urzędu Celnego, który obliguje nas do dodatkowych opłat. Jak sprawdzić kiedy będą dodatkowe opłaty? Jak uniknąć VAT i Cło? Kiedy trzeba płacić? O tym i nie tylko w tym poradniku.

Back

1. Dlaczego musimy płacić VAT i cło?

Zapewne nie pierwszy raz słyszysz stwierdzenie “będziesz musiał zapłacić cło!”. Jest w tym ziarnko prawdy, ale tylko małe ziarenko. W większej mierze jest to jedna wielka bzdura. Dlaczego? Bo ogólna dezinformacja powoduje powielanie bzdur zasłyszanych gdzieś od kogoś i przez kogoś. W internecie krąży błędne powiedzenie, że płacąc VAT, płaci się cło, bo narzucił to Urząd Celny! Bzdura!

Zacznijmy od początku. Co to jest ten VAT?

VAT w myśl ustawy z dnia 11.03.2014 roku o podatku od towaru i usług (inaczej ustawa o VAT) naliczany jest w momencie, gdy importujemy np. jakiś produkt spoza Unii Europejskiej. Ta sama ustawa definiuje również sytuacje w których towar może zostać zwolniony z opłat.

“Ale jak to, ja nic nie importuje, tylko kupuje sobie z AliExpress”.

No właśnie. Czyli importujesz 😉
Punkt 7 Art. 2 ustawy o VAT mówi nam:

 7) Import towarów – rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej;

Spokojnie, to nic strasznego. Po prostu od teraz bądź świadom, że KUPUJĘ = IMPORTUJĘ.

Ok, idziemy dalej. Teraz ta sama ustawa mówi nam jasno, że wszystko co importujemy musi zostać opodatkowane:

Punkt 3 Art. 5.1 Ustawy o VAT:

1. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej “podatkiem”, podlegają:
3) import towarów na terytorium kraju;

Skąd wiemy ile wynosi VAT? To z pewnością powinien wiedzieć każdy Polak, gdyż na każdym kroku spotykamy się z pojęciem VAT, oraz tym, że wynosi ono 23%.

Bądźmy jednak dokładni i poprzyjmy tę informację ustawą o VAT.

Punkt 1 Art. 146a Ustawy o VAT :

W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1) stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

Idąc za ciosem – skąd wiemy ile wynosi cło? O tym decyduje rodzaj towaru, a każdy z nich posiada inną stawkę, przedstawioną w ISZTAR.

Oczywiście dobrze wiemy, że nie wszystko podlega opodatkowaniu i ocleniu. Ten luksus dane jest nam zaznać dzięki zwolnieniom podatkowym i zwolnieniom celnym, o których za chwile sobie opowiemy.

Ostatnia wątpliwość, z którą spotkałem się podczas czytania różnych wypowiedzi na grupach Facebook jak i w komentarzach na stronach poświęconych zakupom z Chin:

“Jestem osobą prywatną, więc nie jestem importerem. Nie mam firmy więc nie obowiązuje mnie podatek tak jak firmy. Kupuję dla siebie, a nie na handel”.

Nic bardziej mylnego, charakter w jakim występujemy jest bez znaczenia. Nikogo, a w szczególności Państwo nie obchodzi, czy importujecie towar na własny użytek, czy też na firmę. Mówią o tym trzy artykuły Art. 15 , Art. 16 i Art. 17 ustawy o VAT.

Podsumowując: Każda osoba, która dokona zakupu spoza Unii Europejskiej, jest importerem towarów. Jest to jednoznaczne z byciem podatnikiem, czyli osobą na której ciąży obowiązek zapłacenia podatku (23%) i cła według stawki ISZTAR.

Back

4 COMMENTS

 1. Co jeżeli nie otrzymałem listu z UC, tylko od razu paczkę z naliczonym VATem na podstawie wartości z paczki. Chińczyk wpisał wartość przed odjęciem kuponów, co robi duzą różnicę – zapłaciłem 297zł, a towar pierwotnie miał wartość 467zł.
  Czy da się robić reklamację i czy to ma sens – jeśli wymaga powrotu do WER Zabrze, to pewnie zjedzą tę różnicę kolejnymi opłatami pocztowymi.

  • Zgodnie z tym co wyżej napisane – to zależy:
   1) od ceny produktu
   2) od szczęścia (przesyłka może nie zostanie oddana kontroli celnej)

   🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here