Jak otworzyć spór na AliExpress?

Reklamacje i spory są niestety nieodłącznym elementem zakupów na AliExpress. Na szczęście system zwrotów i sporów na AliExpress działa znacznie sprawniej niż na naszych rodzimych serwisach typu Allegro. Mamy praktycznie 100% gwarancji na to, że nasze pieniądze nie przepadną. Jak to zrobić? Zapoznajcie się z tym poradnikiem.

By zacząć „przygodę” ze sporami, musimy zrozumieć podstawowy mechanizm działania systemu ESCROW jak i AliExpress. Gdy płacimy za zakupy, nasze pieniądze nie trafiają do Chińskiego sprzedawcy, a do pośrednika. Sprzedawca na AliExpress póki co widzi nasze pieniądze wirtualnie, ale to my decydujemy o tym, czy mu je przekażemy. Póki co, nad naszymi pieniędzmi czuwa AliExpress. Jakie to ma znaczenie dla sporu? Takie, że w przypadku gdy towar nie dotarł – najczęściej z winy firm logistycznych, sprzedawca nie jest niczemu winny w tym wypadku, chociaż mógł zastanowić się nad metodą dostawy – sprzedawca nie posiada naszych pieniędzy i nie cieszy się teraz, zacierając ręce, że oszukał polskiego klienta. Gdybyśmy potwierdzili otrzymanie towaru, wówczas nasze pieniądze fizycznie trafią do sprzedawcy. O co w takim razie walczymy i gdzie są pieniądze? Otóż zakładając spór (dispute) walczymy o pieniądze, które są – kolokwialnie mówiąc – zawieszone w próżni. Jeżeli zgłaszamy reklamację, to sprzedawca może najwyżej zgodzić się na zwolnienie naszej wpłaty z owej „próżni”. Jeżeli jednak sprzedawca jest uparciuchem i mimo ewidentnej jego winy, nadal nie chce zwolnić naszej wpłaty, decydować będzie o tym zespół AliExpress podczas eskalacji sporu – Dispute Escalate.

Ok, po tym wstępie, wróćmy jednak do sedna tego poradnika i sprawdźmy jak uporać się z założeniem sporu. Poradnik został podzielony na kilka segmentów – bloków, w których każdy będzie mówił o innym przypadku.

Zbierając materiał z pytań osób na naszej grupie na Facebooku jak i prywatnych wiadomości, postanowiliśmy przedstawić najważniejsze aspekty sporów:

  1. Jak otworzyć spór na AliExpress gdy towar nie dotarł
  2. Jak otworzyć spór na AliExpress gdy towar okazał się uszkodzony, inny, niekompletny itd.
  3. Jak anulować spór na AliExpress? Czy warto to robić?
  4. Zwrot pieniędzy na Paypal? Ponowna wysyłka towaru? Kupon rabatowy zamiast pieniędzy?
  5. Eskalacja sporu na AliExpress? Jak ją zrobić?
  6. Odesłanie towaru do Chin przez AliExpress? Jak to zrobić? Czy warto?

 

Na powyższe pytania, odpowiedź została udzielona w poniższym wideoporadniku. Mimo iż jest on długi, aby jednak nie błądzić, na początku zostało stworzone Menu. Włączając adnotację w filmie, będziecie mogli przejść do wybranego fragmentu na filmie przy pomocy jednego kliknięcia.

Jeżeli nadal macie jakieś wątpliwości to pytajcie w komentarzach tutaj jak i pod filmem, na forum dyskusyjnym oraz na naszej grupie na Facebooku!