Alfawise X3200 Basic Recenzja

Czy dobry projektor musi być drogi? Niekoniecznie. Czy to oznacza, że Alfawise X3200 jest pozbawiony wad? Też nie, ale te projektor potrafi zaskoczyć!

1Alfawise X3200 – skład zestawu.

11.11

Projektor otrzymujemy w zwykłym kartonie, beż żadnego logo Alfawise czy też wyszczególnionym modelem. W środku znajdziemy dobrze zabezpieczone urządzenie oraz akcesoria takie jak kabel video, vga, hdmi, zasilacza, pilot, wkręcana stópka do regulacji wysokości, szmatkę, instrukcję bez podanego modelu, którego obsługę tłumaczy (zapewne ten sam zestaw wkładany jest do innych modeli). Nie za bardzo wiem do czego mają służyć te małe bezpieczniki. Nigdzie nie widziałem miejsca przeznaczonego na ich montaż, no ale zostały dodane.

Moim zdaniem zabrakło tutaj choćby najtańszej torby umożliwiającej transport projektora. Nie jest on takich gabarytów by nie można było uznać go za mobilny projektor.

Alfawise X3200 biały basic projektor projectro review recenzja test

Pilot dołączony do zestawu, dosyć przewrotnie jest czarny, ale lepiej wykonany niż sam projektor. Plastik przypominający szczotkowane aluminium lub opalane drewno aż zachęca do używania go. Przyciski jak widać są wyraźne i zrozumiale przypisane. Wciskają się pewnie, z lekkim oporem. Zupełnie inaczej niż przyciski na obudowie X3200.

2Alfawise X3200 – dane techniczne.

Projektor o wymiarach (według mojego pomiaru) 32cm x 23cm x 12cm ma wagę prawie 3kg. Szczegółowe dane techniczne:

Rozdzielczość natywna 1280 x 800 pikseli
Jasność 3200lm
Kontrast 3000:1
Chipset* AMLOGIC S905X i 1GB RAM*
OS brak (czarna wersja posiada Android)
Dystans wyświetlania 1,5 – 6 metrów
Przekątna obrazu min 32 max 200 cali
Lampa LED, 50W, max 20k godzin świecenia
Głośność 20-30db
Chłodzenie Wentylatory, brak radiatorów
Łączność bezprzewodowa Brak WiFi i BT
Łączność AV, 2x HDMI, 2x USB, VGA, TV

*- Brak dokładnej informacji, czy obie wersje wyposażone są w ten sam procesor.

Pod względem parametrów można powiedzieć, że Alfawise X3200 nie jest najgorszym projektorem. Duża jasność, wiele portów i przekątna wyświetlanego obrazu robią pozytywne wrażenie.

3Alfawise X3200 – budowa.

Alfawise X3200 biały basic projektor projectro review recenzja test

Projektor średnich gabarytów w całości stworzony jest ze świecącego, białego plastiku. Obudowa jest podatna na palcowanie, ale na szczęście na białym kolorze nie ma to większego znaczenia. Większym problemem jest jakość wykonania plastiku. Tani, słabo spasowany plastik trzeszczy i sprawia wrażenie, jakby najmniejszy upadek piórka miał spowodować na nim pęknięcie.

Od przodu jak widać znajduje się regulowany obiektyw (ale tylko jego ostrość), czarne logo Alfawise (moim zdaniem niezbyt ładnie się komponuje tutaj) i wielkie oczko odbiornika pilota.

Dookoła obudowy znajdują się otwory wentylacyjne, a dodatkowo z jednej strony znajduje się wyjmowany filtr powietrza, a z drugiej głośnik, grający płasko. Zdecydowanie wysokotonowiec.

Od góry znajdziemy gumowe przyciski, które przy nacisku wpadają pod obudowę. Strasznie nieprzyjemnie się ich używa. Podobnie jak tanie pokrętła regulacji korekty trapezu i ostrości. Oba pokrętła stawiają opór, ale jednocześnie posiadają luz. Czuć zdecydowanie, że mechanizm w środku działa na tanich plastikowych suwnicach i zębatkach.

Dużym zaskoczeniem – oczywiście pozytywnym – jest tył i ilość dostępnych wejść oraz wyjść. 2X USB i 2X HDMI czasami nie są dostępne nawet w o wiele droższych modelach projektorów. Każdy port jest podpisany, więc nie trzeba rozszyfrowywać do czego jest przeznaczony.

4Alfawise X3200 – jakość obrazu.

11.11

Alfawise X3200 ma całkiem przyzwoitą jasność, bo aż 3200lm. To nie jest mało wbrew pozorom, bo są nawet droższe, markowe projektory, które mają tylko 2000lm. Pozwala to na korzystanie projektora nawet prze dziennym świetle.

Alfawise X3200 biały basic projektor projectro review recenzja test

Wiadomo, im ciemniej tym lepszy obraz. Natywna rozdzielczość to 1280×800 pikseli, ale nie ma problemu z odtwarzaniem rozdzielczości 1080p. 4K zarezerwowane jest dla wersji czarnej tego projektora. Wersji z androidem na pokładzie.

Alfawise X3200 biały basic projektor projectro review recenzja test

Projektor nie ma problemu z przetwarzaniem wyświetlanego obrazu. Kolory są dobrze odwzorowane, żywe i ostre. Czerń z racji, że jest to lampa LED, nie jest całkowicie czarna, a bardziej szara. Czasami jednak wymagana jest korekcja obrazu. Nie wiem dlaczego, ale raz obrazy wyglądają ok, a czasami nagle coś się potrafi przestawić i wymagana jest korekcja.

Wszystkie barwy są dobrze odwzorowywane, nie widzę przekłamań. Dobrze ogląda się filmy i gra w gry. Szczególnie moim zdaniem Fifa wypada tutaj bardzo dobrze.

Alfawise X3200 biały basic projektor projectro review recenzja test

Jedyne co mnie martwi, to niewielkie rozmazania obrazu bliżej krawędzi. Najostrzejszy obraz jest w samym centrum. Może to być też kwestia odpowiedniego ustawienia i samego ekranu projekcyjnego. Niestety nie posiadam typowego, białego ekranu, więc wyświetlam obraz na ścianach.

Alfawise X3200 – opcje korekcji obrazu.

Do dyspozycji użytkownika oddano predefiniowane tryby wyświetlania obrazu oraz tryb własny, w którym można zmienić ustawienia jasności, kontrastu, ostrości i nasycenia. Ponadto mamy też wpływ na sam kolor i skorygować poszczególne barwy z palety RGB.

Ja osobiście odczuwam brak pokrętła regulacji wielkości obrazu. Niestety przekątną obrazu możemy zmienić jedynie przestawiając projektor. Wprawdzie opcje dają możliwość zmniejszenia wielkości obrazu od 75% do 100%, ale te zmiany są wręcz znikome i niezauważalne.

5Alfawise X3200 – odbiór telewizji.

Alfawise X3200 biały basic projektor projectro review recenzja test

Powiem krótko – telewizji naziemnej wprost po podłączeniu anteny do projektora nie uświadczymy. Brakuje wbudowanego dekodera DVB-T zarówno w wersji białej i czarnej. Chcąc oglądać telewizję, musimy niestety zaopatrzyć się w osobny dekoder.

6Alfawise X3200 – Media Center.

Alfawise X3200 biały basic projektor projectro review recenzja test

W projektor wbudowany jest wewnętrzny odtwarzacz multimedialny. Pozwala on na wyświetlanie zdjęć, filmów, muzyki i plików tekstowych. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna, ale ja jedynie zmieniłbym uruchamianie plików przyciskiem OK, zamiast play. Jestem pozytywnie zaskoczony możliwymi do odtworzenia formatami. Z racji ceny spodziewałem się, że i dostępne formaty będą ograniczone, a tutaj dostępne jest odtwarzanie MKV czy też FLAC.

Alfawise X3200 biały basic projektor projectro review recenzja test

Multimedia Center nie jest najszybszy jeżeli chodzi o przeglądanie plików. Przeskakiwanie między plikami i generowanie podglądu zajmuje trochę czasu, ale nie ma większego problemu z odtwarzaniem wybranych plików.

7Alfawise X3200 – dźwięk.

Alfawise X3200 biały basic projektor projectro review recenzja test

W głośnik wbudowany jest jeden głośnik, co oznacza że cały projektor odtwarza dźwięk w systemie mono. Sam głośnik gra wyraźnie i głośno (poziom 30/40 jest już bardzo głośny), ale niestety brakuje tutaj basu. Średnio/wysokotonowy głośnik gra i tak lepiej niż inne w niektórych telewizorach czy laptopach, ale dodanie małego basowego głośnika byłoby idealnym rozwiązaniem.

Alfawise X3200 wyposażony jest też w korektor dźwięku, ale na tym wbudowanym głośniku większej różnicy nie robi.

8Alfawise X3200 – kultura pracy.

Alfawise X3200 biały basic projektor projectro review recenzja test

Alfawise X3200 oferuje dobry, jak nie bardzo dobry obraz, mimo że sam w sobie nie jest najpiękniejszym i najlepiej skonstruowanym urządzeniem. Wiadomo, coś na cenę musiało wpłynąć i dobrze, że są to w sumie detale, a nie to co najważniejsze czyli audio i video.

Alfawise X3200 pracuje z mocą 130-140W czyli zgodnie z deklarowanymi max 150W. W trybie stand-by to niecałe 3W.

Z racji, że projektor pozbawiony jest radiatorów, a chłodzenie oparte jest wyłącznie na obiegu powietrza, to zastosowany wentylator może być dla niektórych głośny i uporczywy. Wprawdzie jego praca podnosi hałas o 20-30db, ale niektórym może się nie podobać.

9Alfawise X3200 – do kupienia tutaj:

Historia cen dla produktu Alfawise X 3200 Lumens HD 1080P Smart Projector Support 4K

Statystyki

Aktualna cena $339.14 3 lutego 2024
Najwyższa cena $339.14 26 października 2023
Najniższa cena $339.14 26 października 2023
Since 26 października 2023

Ostatnia zmiana ceny

$339.14 26 października 2023
PRZEGLĄD RECENZJI
Jakość wykonania
Wyświetlany obraz
Dźwięk
Kultura pracy
Input / Output
alfawise-x3200-basic-recenzjaAlfawise X3200 jest bardzo dobrym projektorem za niewielkie pieniądze. Mimo niezbyt poręcznego gabarytu, nadal jest mobilny. Oferuje wręcz bardzo dobrą jakość wyświetlanego obrazu. Szczególnie jasna lampa (3200lm) umożliwia oglądanie obrazu w nawet jasnym pomieszczeniu. Do tego maksymalna przekątna do 200cali jest też dużym plusem. Mnogość odtwarzanych formatów i ilość wejść oraz wyjść przebija niektóre wielokrotnie droższe i markowe modele. Szkoda, że dźwięk pozbawiony jest basu, a wentylator lub też obieg powietrza nie jest skonstruowany inaczej, by nie brzmiał jak silnik samolotu. Oszczędności należy doszukiwać się w jakości wykonania. Wszechobecny tani plastik i niezbyt duża staranność wykonania są najsłabszą stroną tego produktu.