Elephone REXSO Explorer K Recenzja

Elephone wydał kolejne modele kamer sportowych. Nowa seria nazywa się REXSO i dostępna jest w kilku wariantach – X, Dual i K. To właśnie ten ostatni model będę testował.

Cena w dniu zakupu: $99
Gearbest: Kup Teraz na Gearbest
Banggood: Kup Teraz na Banggood

 

1Dane techniczne

elephone rexso explorer K

 

Dane techniczne różnią się w zależności od wersji REXSO. W tej recenzji opisuję model K – nowszy i usprawniony w przypadku do poprzedników X i Dual. W odróżnieniu od Dual, w wersji K nie posiadamy dwóch ekranów.

Model: REXSO Explorer K
Chipset: HiSilicon HI3559 i Panasonic MN34120
Rozdzielczość wideo: 4K (3840×2160) 30FPS / 2K (2560×1440) 60FPS / 1080P (1920×1080) 60FPS i 30FPS
Rozdzielczość zdjęć: 16M / 12M / 8M / 5M
Kąt widzenia: 170*
Slow Motion: Tak, 720P 120FPS
Format nagrywania: MP4 H.264/H.265
Złącza: USB 2.0 / HDMI / CVBS
WiFi: Tak, dedykowana aplikacja Explorer K lub Rexso K
Bateria: 1200mAh
Deklarowany czas pracy: 90min nagrywania 1080P 30FPS
Wymiary: 59 x 41 x 21,3mm
Wodoodporność: Tak, 30m z obudową

 

Gdy otrzymałem paczkę z kamerą zdziwił mnie brak pudełka. Nie oznacza to, że kamera dotarła do mnie „luzem”. Całość była zapakowana w oryginalny, mały case.

elephone rexso explorer KWydawać by się mogło, że taki mały case będzie świadczył o małej ilości akcesoriów. Nic bardziej mylnego. Jest ich tyle samo co w poprzedniej wersji 😉

elephone rexso explorer KNie będę wymieniał co jest w środku, niech wyrazi to za mnie instrukcja obsługi:

elephone rexso explorer KW zestawie znalazły się ponadczasowe „trytytki”, ale zabrakło kabla HDMI. No ja jestem zadowolony taką zamianą (hehe). Wszystkie akcesoria są kompatybilne z poprzednikiem Explorer Elite poza – wodoodpornym case. Kamery są do siebie podobne, ale są drobne różnice w osadzeniu przycisków oraz samej soczewki.

elephone rexso explorer K
Po lewej – Explorer Elite 4K, Po prawej – Rexso Explorer K.

2Budowa kamery

elephone rexso explorer K

Muszę przyznać, że Elephone Rexso Explorer K wygląda bardzo ładnie. Plastik z przodu imituje szczotkowane aluminium. Zauważyłem, że taki trend stylistyczny powielają już też inni producenci i tym samym odcięli pępowinę od stylu GoPro. Jak wspomniałem wyżej, zaboleć może niekompatybilność podzespołów w odniesieniu do poprzednika, jak i innych wersji REXSO. Każda wersja posiada inne umiejscowienie przycisku power. 

Całą kamerę obsługujemy głównie trzema przyciskami. Power z przodu, spust u góry i wifi od boku.

elephone rexso explorer KKamera posiada od przodu dwie diody LED – jedna sygnalizuje pracę urządzenia, druga mruga podczas nagrywania. Dodatkowo od góry znajdziemy też diodę WIFI. Ich działanie można wyłączyć w opcjach. Poza tym jest też przycisk reset oraz mikrofon. Od boku slot na kabel HDMI i microUSB.

elephone rexso explorer KOd dołu znajduje się głośnik, wejście na kartę microSD oraz bateria.

elephone rexso explorer KTył to ekran LCD, ale nie dotykowy. Ultra HD 2″.

elephone rexso explorer K

3Wideo i zdjęcia

elephone rexso explorer K

Elephone Rexso Explorer K wyposażony jest w nową technologię niż poprzednicy. Mamy tutaj chipset HiSilicon HI3559 oraz sensor MN34120 pozwalają na nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę. Filmy mogą być nagrywane w standardzie kompresji H.265 lub H.264. Dla mnie brak widocznej różnicy w jakości nagrań, a w przypadku H.265 wcale nie odczuwam lepszej kompresji poprzez niższej wagi plik z nagraniem. To samo nagranie wykonane w 1080P 60FPS Gyro:ON HDR:OFF na kamerce Explorer elite i Rexso jasno wskazały, że EE stworzył prawie 100% mniejszy plik.

elephone rexso explorer KOgólnie nagrania są bardzo ładne, ostre i wyraźne w dobrym oświetleniu. Kolory są nasycone, ale nie przesycone. Obraz jest żywy, a nie „mdły” jak w przypadku XiaoYi. Wartości, które w większości podbija się w postprodukcji filmów z innych kamer, tutaj są już ładnie podbite.

elephone rexso explorer K
Klatka z filmu 4K przeskalowana do rozdzielczości 1368×768. Kamera używana w trybie rejestratora drogowego.

Zdjęcia wychodzą również bardzo ładne i lepsze niż u poprzednika. Są bardziej ostre i wyraziste. W poprzednim modelu miałem wrażenie lekkiego rozmywania obrazu. Zdjęcia wychodziły lekko pływające. Zapewne przez inną konstrukcję soczewek. W Rexso ten problem zniknął.

elephone rexso explorer K
Rozdzielczość 16M, tryb Auto, godzina 15:00 w grudniu 2017, lekka kompresja na potrzeby strony.
elephone rexso explorer K
Rozdzielczość 16M, tryb Auto, godzina 15:00 w grudniu 2017, lekka kompresja na potrzeby strony.

Dużym plusem jest dodanie trybu manualnego do zdjęć. Możemy wpłynąć na parametry takie jak: HDR, ekspozycja, balans bieli, tryb pomiaru światła, czas naświetlania i ISO. Zaletą jest też robienie zdjęć w rozszerzeniu RAW!

Dzięki tym opcjom, całkowicie amatorsko postanowiłem wykorzystać bezchmurne nocne niebo i strzeliłem foteczkę gwiazdom 🙂 Pas Oriona jest wyraźnie widoczny, ale zdjęcie przekłamane jest szumem.

elephone rexso explorer K
ISO 1600, Naświetlanie: 15sek.

Gorzej wypada slow motion. Dostępna rozdzielczość 720P 120FPS, ale… jakość nie jest najwyższych lotów. Jest ZNACZNIE lepiej niż w poprzedniku, ale to nie to samo, co potrafi nagrać w zwolnieniu np. iPhone.

elephone rexso explorer K

Wraz z gorszym oświetleniem, jakość nagrań też spada, ale nie ma tragedii. O dziwo chcąc używać kamery jako wideorejestratora drogowego, da się z niej odczytać tablice rejestracyjne aut. Mam jednak wrażenie, że nagrania nocne tracą na ostrości. Focus jest jednak bliższy niż w przypadku dobrego oświetlenia.

elephone rexso explorer K
Tryb Auto, 4K 30FPS, klatka pomniejszona do rozdzielczości 1368 x 768.

Oczywiście opis najlepiej zobrazuje obraz. Niedługo powstanie wideorecenzja na naszym kanale YouTube i będzie dostępna w tym miejscu 😉

4Inne Funkcje

elephone rexso explorer K

Zacznijmy od języka. Nie jest to taka typowa funkcja, ale warto dodać, że w REXSO jest J. polski, ale… beznadziejny. To nawet nie jest google translate. Wszystko jest tak tragicznie przetłumaczone, że nie ma najmniejszego sensu tego używać.

Dużym plusem jest niezaniechanie opcji używania kamery jako wideorejestratora drogowego. Ta opcja nadal jest dostępna. Działa ona w ten sposób, że kamera włącza się automatycznie gdy podłączymy ją do np. zapalniczki 12V w aucie i wyłączy się automatycznie gdy napięcie zostanie odłączone.

elephone rexso explorer KSkoro mamy opcję DVR to znaczy też, że mamy nagrywanie w pętli. W tym wypadku mamy pełną kontrolę nad filmem. Możemy wybrać rozdzielczość oraz na jakie części film ma zostać dzielony. Tryb pętli sprawuje się bez problemów.

elephone rexso explorer KNagrania mogą mieć wyświetloną datę i czas, więc jest to tylko atut w przypadku gdy zdecydujemy się używać REXSO jako kamery drogowej. 

Poza tym, kamera oferuje tryb HDR dla zdjęć (nie dla wideo, bynajmniej nie można włączyć tej opcji z poziomu menu). Tryb stabilizacji (cyfrowa) działa w obu przypadkach. Jej jakość uległa poprawie jak i sama nazwa. W menu szukajmy pozycji DIS (nie GYRO, jak w poprzedniku).

elephone rexso explorer K

5Aplikacja mobilna

elephone rexso explorer K

Elephone REXSO Explorer K łączy się bezprzewodowo z aplikacją mobilną, którą możemy pobrać z Google Play lub App Store – Explorer K.

elephone rexso explorer KPołączenie z aplikacją nie jest skomplikowane. Łączymy się z kamerą poprzez specjalną sieć Wi-Fi, podajemy hasło (jednorazowo do sparowania urządzeń) i to wszystko.

Aplikacja udostępnia praktycznie te same opcje co kamera. Możemy przełączać się między nagrywaniem, a robieniem zdjęć lub timelapse. Możemy zmieniać rozdzielczość lub ustawienia kamery. Na szczęście wersja polska jest znacznie lepiej przetłumaczona niż sama kamera 🙂

 

6Podsumowanie

Elephone REXSO Explorer K w swoim przedziale cenowym jest naprawdę dobrą kamerą. Jej pierwotna cena w dniu zakupu wynosiła 99USD, ale z czasem będzie spadać. Stabilizacja została poprawiona, ale zabrakło opcji korekcji rybiego oka. Mimo to tryb manualny zdjęć, RAW i sama jakość generowanego obrazu, pozwala na wybaczenie tego braku. Polecam tę kamerę! 🙂

Plusy: Minusy:
+ dobra jakość zdjęć i filmów – brak korekcji efektu rybiego oka
+ tryb manualny zdjęć – beznadziejne polskie tłumaczenie
+ poprawiony mikrofon – jakość Slowmotion nadal nie zachwyca
+ tryb wideorejestratora drogowego  
+ dobra stabilizacja obrazu  
+ wydajna bateria  

 

Pytania? Zapraszamy do komentowania.

4 KOMENTARZE

  1. Czy jesteś w stanie napisać jak kamerka wypada w porównaniu do najpopularniejszych modeli z Chin typu thieye t5 edge?

  2. Czy jesteś w stanie napisać jak kamerka wypada w porównaniu do najpopularniejszych modeli z Chin typu thieye t5 edge?

  3. niedokładny test!! nie wspomniano nic o mikrofonie. Jakosc dzwieku jest fatalna. Aby dźwięk wogule był słyszalny należy mowic wprost do mikrofonu w kamerce. Mozna zapomniec o nagraniu dzwieku osoby stojacej o metr od kamerki. ponadto słychać trzaski. Jeśli komus nie zależy na nakimkolwiek dzwieku cała reszta jest ok

  4. niedokładny test!! nie wspomniano nic o mikrofonie. Jakosc dzwieku jest fatalna. Aby dźwięk wogule był słyszalny należy mowic wprost do mikrofonu w kamerce. Mozna zapomniec o nagraniu dzwieku osoby stojacej o metr od kamerki. ponadto słychać trzaski. Jeśli komus nie zależy na nakimkolwiek dzwieku cała reszta jest ok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!