Reklama:

AliExpress VAT 2021 – nowe zasady od lipca!

W lipcu 2021 w życie wchodzi nowelizacja ustawy z maja 2021 dotycząca opodatkowania VAT tzw. małych przesyłek spoza Europy – jak wpłynie to na zakupy z AliExpress?

AliExpress VAT 2021 – czy będzie drożej?

Szczerze mówiąc nowa zasada naliczająca VAT jest tym, co już od dawna istnieje, ale nikt nie egzekwował. Mianowicie w artykule AliExpress – Vat i cło, pisałem, że przesyłki do 22 Euro nie podlegają opodatkowaniu – umownie, ale teraz rząd ujednolicił ten zapis znosząc ową umowną granicę. Od teraz każda przesyłka spoza krajów UE podlegać będzie opodatkowaniu, ale…

AliExpress VAT wliczony w cenę?

Przy zakupach z AliExpress, VAT automatycznie doliczany będzie do kosztów naszych zakupów. Skąd o tym wiemy? Tuż pod ceną znajduje się mała informacja, że VAT zostaje doliczony do zakupu automatycznie. Dla przypomnienia – wynosi on 23%:
aliexpress vat 2021 nowe zasady zmiana prawaPodsumowanie zamówienia również dolicza już należny podatek. W poniższym przypadku są to 3 USD:

aliexpress vat 2021 nowe zasady zmiana prawa drożejZakupy z Chin z innych serwisów – jak płacić podatek?

Co w przypadku zakupów z innych serwisów? O ile sklep udostępnia opcję przesyłki w stylu EU Global, Global Priority z doliczoną już kwotą VAT jak np. Tradingshenzen – artykuł o tym sklepie poniżej:

Tradingshenzen – jak robić zakupy? Poradnik!

tak w przypadku sklepów bez tego typu dostawy, opłatą podatkową będziemy w skrócie obciążeni my, ale poza tym przyjdzie nam zapłacić koszty obsługi celno-skarbowej Poczty Polskiej w wysokości 8,50PLN. Z komunikatu prasowego czytamy PP czytamy:

Poczta Polska zaoferuje odbiorcom przesyłek kompleksową usługę związaną z odprawą celno-podatkową towarów. 
Najprostszy wariant nie będzie wymagać od odbiorcy żadnych działań. 
To Poczta wykona wszystkie niezbędne czynności - pobierze przy doręczeniu 
przesyłki należności celno-podatkowe w wysokości naliczonej przez 
Krajową Administrację Skarbową oraz opłatę pocztową za dokonanie 
zgłoszenia celnego.
komunikat Poczty Polskiej 

Sądzę, że koszt 8,50PLN można uniknąć zgłaszając naszą przesyłkę samemu do opodatkowania, jednak będzie to czasochłonne. O co chodzi z samodzielnym zgłoszeniem dowiesz się z artykułu o DHL i VAT.

Co sądzicie o nowej zmianie? Spotkaliście się już z dodatkowymi opłatami? Dajcie znać w komentarzu!

Reklama: