Jak kupować na Gearbest? – Poradnik krok po kroku
Serwis Gearbest staje się coraz popularniejszy w Polsce. Głównie za sprawą kuponów promocyjnych i wysyłek z magazynów w Polsce. Wprawdzie opisywaliśmy już poszczególne etapy zakupów, ale sam serwis lekko się zmienił, także niech to będzie małe przypomnienie.
1Co to jest Gearbest?
Słowem wstępu – Gearbest to sklep jednego sprzedawcy. W odróżnieniu od AliExpress czy naszego Allegro, nie zrzesza on innych handlarzy. Właścicielem i sprzedawcą w jednym jest Gearbest. Specjalizacją tego sprzedawcy jest głównie elektronika użytkowa i akcesoria domowe, ale znajdziemy tam również np. odzież, zabawki czy jakieś inne drobne produkty.
2Czy na Gearbest są podróbki?
Nie, Gearbest sprzedaje tylko oryginalne produkty… w 90%. Sporadycznie trafiają się produkty np. Bosch lub POLO, co do których nie do końca można jasno stwierdzić, czy to produkt faktycznie oryginalny i czy czasami sam Gearbest nie został wystrychnięty na dudka. Można być spokojnym co do produktów Xiaomi, Oneplus, Alfawise i innych.
3Czy Gearbest jest bezpieczny?
Zależy o jakie kwestie chodzi, ale:
- Jeżeli mówimy o płatnościach – dostępne są różne metody płatności. Od zawsze polecamy płacić przy pomocy PayPal, dzięki czemu kupujący ma dodatkową ochronę, coś jak dispute na AliExpress. Również w tym wypadku kupujący może skorzystać z opcji Chargeback. Tego typu zabezpieczenia nie są dostępne w płatnościach Przelewy24. Również płatność bezpośrednio kartą VISA/Mastercard daje gwarancję możliwości odzyskania pieniędzy poprzez chargeback. O co dokładnie chodzi? Sprawdź ten poradnik.
- Jeżeli mówimy o wysyłce towaru – to tak, większość produktów ma przedstawiony przewidywany czas wysyłki. Również kupujący jest informowany o czasach dostawy w zależności od wybranej metody dostawy. Jeżeli przesyłki gubią się, to z winy pośrednika, a nie samego serwisu… w każdym razie bardzo rzadko.
4Jak kupować na Gearbest?
Prezentowany poradnik powstał w oparciu o bardziej rozwiniętą i „bezbłędną” stronę w Języku angielskim. Gearbest oferuje polską wersję języczną strony, która dostępna jest tutaj:
Gearbest – Polska odsłona serwisu
Również informuję, że poradnik jest w oparciu o walutę USD – Dolar amerykański. Istnieje możliwość zmiany waluty na Polski Złoty. Dokonujemy tej zamiany w prawym górnym rogu, w polu Ship to Poland/USD. Zmieniamy to na Ship to Poland/PLN.
Zakupy zacznijmy od założenia konta w serwisie. Jak to zrobić dowiesz się w naszym poradniku: Jak założyć konto na Gearbest?
Po założeniu konta i zalogowaniu się widzimy stronę główną:
Przeglądać produkty możemy poprzez wybór kategorii lub wpisując ręcznie produkt który szukamy. W centralnym punkcie strony widzimy najnowsze promocje, premiery i ogólnie jednym słowem – newsy.
Gdy znajdziemy produkt, który nas zainteresuje i chcemy go kupić, strona produktu wygląda tak:
Co to oznacza? Oto objaśnienie:
Po wciśnięciu Kup Teraz lub też z pozycji koszyka gdy zdecydujemy się na zakup, widzimy podsumowanie zamówienia, podzielone na kilka punktów:
W pierwszej części zobaczymy nasz adres dostawy, jeżeli nie pojawia się, zapewne będziemy musieli go dodać. Wszelkie błędy korygujemy poprzez opcję „Edit Shipping Address”.
W drugiej części widzimy informacje o metodzie dostawy, kuponach rabatowych i ostatecznej kwocie do zapłaty:
Kilka ważnych informacji:
- Shipping Options: w tej części możemy wybrać metodę dostawy. „No tracking number” oznacza, że przesyłka nie będzie polecona, jeżeli się zgubi to po prostu przepada. W przypadku elektroniki i droższych towarów warto wybrać Priority Line. Jest to specjalna przesyłka kurierska, która czasami kosztuje grosze. Pozwala nam ona zmniejszyć ryzyko VATu i (o ile by w ogóle było) cła.
- Insurance: dodatkowe ubezpieczenie od zdarzenia, o którym mowa wyżej. Pytanie czy nam się to opłaca? Moim zdaniem nie. Płacąc przy pomocy PayPal i tak mamy ubezpieczenie od takich sytuacji. Co więcej lepiej już wybrać przesyłkę z numerem śledzenia, czasami jest to o wiele tańsze.
- Use GB Poits: jeżeli mamy nazbierane punkty za zakupy, możemy je użyć. Niestety nie ma możliwości całkowitego obniżenia ceny i wykonanie pełnej płatności tylko punktami.
- Magazyn wysyłki: pełna lista objaśniająca nazwy magazynów znajdzie się u dołu strony.
- Use Coupon: tutaj wprowadzamy kupony obniżające cenę. Skąd je wziąć? Praktycznie codziennie publikujemy je w tym dziale. Kupony wyglądają mniej więcej tak:
Przy używaniu kuponów czasami może pojawić się taki komunikat:
Oznacza to, że kupon stracił już ważność lub został wykorzystany, ponieważ publikowane kupony mają ograniczoną liczbę dostępności.
Po wciśnięciu przycisku Place Your Order zostaniemy przeniesieni na stronę wyboru metody płatności:
- Paypal – Wielokrotnie wspominając, jeżeli chcecie mieć ochronę kupującego inną niż Gearbest (bo przecież nikt sam sobie szkodzić nie chce i sprowadzać się na straty), to wybierajcie zawsze płatność PayPal. Dzięki temu zyskujecie ochronę kupującego PayPal i w razie (co rzadko się zdarza) negatywnego rozpatrzenia – opcję chargeback o której piszemy tutaj.
- Płać kartą bezpośrednio na stronie – nie ma w tym przypadku ochrony kupującego jaką oferuje PayPal, ale zawsze można skorzystać z chargeback.
- Przelewy24 – mimo, że Polakom jest to bardzo bliskie i znajome rozwiązanie, to P24 nie oferują żadnej ochrony. Do tego częste problemy z przelewami, mijającym czasem na zapłatę i długim księgowaniem przelewów sprawiają, że wbrew pozorom to najgorsza metoda płatności nie tylko na Gearbest, ale też w innych zagranicznych serwisach.
Po udanym zapłaceniu za towar, dokonaliśmy poprawnego zamówienia w sklepie Gearbest! 🙂
Prawda, że to proste?
6Lista magazynów Gearbest, co oznaczają?
Fast-08= Magazyn w Polsce – brak Vat
Fast-23= Magazyn w Czechach – brak Vat
CN-099= Magazyn w Chinach – jest ryzyko VAT
Fast-30= Magazyn we Francji – brak Vat
CN-026= Magazyn w Polsce – brak Vate
Fast-29= Magazyn w Hiszpanii – brak Vat