Reklama:

AliExpress przejmuje Allegro

To już pewne. Chiński gigant e-commerce wykupuje polskiego giganta aukcyjnego Allegro. Do ostatnich dni nie było to pewne, a wszelkie szczegółowe informacje trzymano w tajemnicy.

Użytkownicy Allegro zapewne zauważyli, że serwis od początku 2017 roku zaczął bardzo gwałtownie wprowadzać zmiany. Począwszy od zmiany regulaminu dotyczącego miniaturek sprzedawanych produktów – białe tło, tylko produkt na miniaturce (tak samo jak standard na AliExpress), aż na zmianach w systemie i wyglądzie serwisu kończąc.

aliexpress przejmuje allegroJak okazało się, wszelkie zmiany wymusił nowy chiński właściciel. Był to jeden z warunków umowy sprzedaży.

Czy Allegro pozostanie nadal Allegro?

Od kwietnia wszelkie zmiany związane z przejęciem zostają sukcesywnie wprowadzane w życie. Domena Allegro.pl będzie nadal aktywna, ale zacznie przekierowywać użytkowników na nową domenę. Dokładna nazwa jeszcze nie jest znana. Trwają prawne prace nad wykupieniem już zarezerwowanych wcześniej domen. Na rynku domen nagły wzrost ceny zanotowała domena Allegroexpress.pl więc można przypuszczać, że to właśnie ona będzie następcą krótkiego Allegro.pl

Oczywiście w serwisie nadal sprzedawać będą mogli Polacy, ale z pewnymi ograniczeniami. Z racji iż serwis AliExpress nastawiony jest na ekspansję chińskich sprzedawców, to właśnie oni będą mogli korzystać z pełnej funkcjonalności serwisu. Rejestracja nowych kont poza podaniem adresu zamieszkania (tak jak to było dotychczas), będzie wymagała przesłania skanu dowodu osobistego celem weryfikacji sprzedawcy. Jeżeli dowód osobisty będzie polski to sprzedawca automatycznie otrzyma ograniczenia związane z krajem pochodzenia. Podobnie jak teraz robią to serwisy bukmacherskie np. bet365. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami.

Kolejnym minusem dla Polskich sprzedawców jest narzucenie korzystania wyłącznie z China Registered Air Mail. Od teraz InPost znika z możliwości wyboru. Zniknie również darmowy zwrot. Sprzedawcy muszą wysłać wszystkie swoje paczki przy pomocy China Registered Air Mail. Na szczęście przesyłki te są dofinansowane przez CHRL, więc za wysyłkę towaru do Chin, a następnie wysyłki tego towaru z Chin do Polski przy pomocy China Post, nie zapłacicie nic. Koszt zostanie zwrócony z podatku po rozliczeniu go w deklaracji PIT-37.
Skąd ten pomysł? AliExpress przejmując Allegro chce nadal oferować metodę wysyłki AliExpress Standard Shipping, która domyślnie oferowana jest przez ChinaPost. Stąd należy ustandaryzować i ujednolicić metodę wysyłki dla wszystkich sprzedawców. Tych z Chin i Polski jednocześnie.

W końcu spory na Allegro?

Tak, w związku z przejęciem przez AliExpress serwisu Allegro, do systemu zostaną wprowadzone spory. W związku z wyżej wymienionymi ograniczeniami, dla sprzedawców z Polski, spory te zawsze będą z przechyloną szalą na korzyść kupującego i o wiele trudniej będzie udowodnić winę kupującego lub też swoją niewinność. AliExpress bacznie obserwowało funkcjonowanie Allegro i zbierało comiesięczne raporty, z których jasno wynikało, że sprzedający bardzo często dopuszczali się wyłudzeń prowizji z serwisu. Takim manewrem sprzedający sami strzelili sobie teraz w kolano. Podobno kwarantanna nieufności ma potrwać tylko przez pierwsze dwa lata, czyli do 2019 roku.

Od kiedy wszystko się zacznie?

AliExpress poinformuje wszystkich użytkowników Allegro o nadchodzących zmianach i ponownej rejestracji już 31.04.2017 także sprawdzajcie swoje skrzynki mailowe, a w szczególności foldery SPAM.

Drodzy czytelnicy – ten wpis to oczywiście żart z okazji Prima Aprilis 🙂

Reklama:

11 KOMENTARZE

 1. Czy janusze biznesu z allezło nadal będą januszami?
  Ne wiadomo ale przekaz jest jeden nie sponsorować dziadów co ściągają z Azji i nie wiedza ile za to brać w Polsce myślą że dorobią się majątku 🙂 żenada

 2. Czy janusze biznesu z allezło nadal będą januszami?
  Ne wiadomo ale przekaz jest jeden nie sponsorować dziadów co ściągają z Azji i nie wiedza ile za to brać w Polsce myślą że dorobią się majątku 🙂 żenada

 3. Macie błąd w przedostatnim zdaniu A mianowicie kwiecień ma tylko 30 dni a nie 31.
  A tak wg to raczej fejk

 4. Macie błąd w przedostatnim zdaniu A mianowicie kwiecień ma tylko 30 dni a nie 31.
  A tak wg to raczej fejk

 5. Prima aprilis na bank. Wachalem sie do tekstu o wysyłce tylko przy pomocy china post. To już była przesada hahah

 6. Prima aprilis na bank. Wachalem sie do tekstu o wysyłce tylko przy pomocy china post. To już była przesada hahah

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.