Reklama:

V10 DVR Novatek 96620 wideorejestrator

CENA: $25
LINK: http://buy.alilove.pl/o0r60tarcl0p/
SKLEP: http://buy.alilove.pl/o0r64az169q/
DOSTAWA: 23 dni

 

Pod koniec pierwszej połowy grudnia dotarła do mnie druga kamerka drogowa. Pierwsza to była totalna porażka. Co do V10 miałem większą nadzieję. Przeglądając wcześniej filmy na Youtube z nagrań z Novatek 96620 stwierdziłem, że taka jakość będzie wystarczająca.

Kamera dotarła w kartoniku, zawinięta w folię bąbelkową. Po otwarciu urządzenie luźno bujało się w opakowaniu. Ekranik pokryty był folią ochronną podobnie jak obiektyw. To jedyna ochrona kamery. Wewnątrz pudełka znaleźć można również uchwyt do zamocowania kamery na szybie, który jest bardzo mocny. Nie trzeba było ściągać folii ochronnej, a przyssawka trzymała bardzo dobrze i ciężko się ją odczepiało. Następnie znajdziemy kabel ładowarki pod zapalniczkę oraz kabel mini USB i instrukcję.

Z wyglądu wszystkie funkcje są takie, jak opisywano. Przyciski na swoim miejscu i działają. Nie ma tutaj atrap. Mamy slot na kartę SD, port USB, przycisk zachowania materiału oraz przyciski funkcyjne, mikrofon i głośniczek. Jest tam również dioda podczerwieni, ale nie udało mi się jej uruchomić. Nagrania w ciemnym pomieszczeniu były ciemne i nigdzie nie odbijała się dioda, przez co nic nie było doświetlane. Próbowałem różnych trybów nagrywania bezskutecznie w tym przypadku.

Pierwsze uruchomienie było niepowodzeniem, ponieważ bateria była rozładowana. Wymagała ładowania. Zrobiłem to podłączając ją do komputera. Wówczas po włączeniu do wyboru miałem dwa tryby pracy urządzenia:

  1. Kamera PC
  2. Urządzenie magazynujące

Wybiera się interesujący nas tryb na urządzeniu, sterowniki się instalują (Windows 7 pobrał sam z internetu) i ekran gaśnie. Odłączając i wyłączając urządzenie przez długie wciśnięcie przycisku zasilania, kończymy pracę.

W aucie praca urządzenia jest prosta. Nagrywanie włącza się automatycznie po włączeniu zasilania. Albo może to nastąpić gdy napięcie znika w zapalniczce po zgaszeniu silnika i ponownym go uruchomieniu, albo przyciskiem na ładowarce samochodowej (w moim przypadku). Gdy tylko kamera się włączy, automatycznie zaczyna nagrywać, tworząc nowy plik. Wielkość materiału możemy ustalić samemu poprzez zmianę rozdzielczości z VGA aż po FullHD. Rzekomo FHD ma być nagrywane w 30FPS, ale faktycznie nagranie posiada jedynie 24FPS i nie da się to obejść. Również możliwa jest zmiana podziału materiału na części. Do wyboru są podziały filmu do maksymalnie 10 minut, co oznacza, że co 10 minut stworzy się nowy plik. Ta funkcja działa be problemu.

Z pozostałych opcji ustawień, możemy dostosować ekspozycję, włączyć wyświetlanie daty i czasu, ustawić czas po którym ekran zgaśnie (przydatne szczególnie w nocnych podróżach), czas po którym urządzenie się samo wyłączy gdy jest bezczynne, nagrywanie w pętli, obrót nagrania o 90 lub 180 stopni, czujnik ruchu, nagrywanie audio, Gsensor, dźwięki urządzenia. Można ustawić też język (brak polskiego), godzinę i datę, sformatować kartę SD, czy przywrócić ustawienia fabryczne.

Minusem V10 jest tutaj bateria, która na dobrą sprawę zaprzecza funkcji detekcji ruchu. Ma ona za zadanie wykryć ruch gdy jesteśmy w domu, a coś porusza się przed autem i rozpocząć nagrywanie. Nie wyobrażam sobie jak ma to się stać, gdy po pełnym naładowaniu, bateria wytrzymała może 2 minuty. Nie wykonała jednego 5 minutowego nagrania. Wizja podłączenia bezpańsko chińskiej ładowarki do zapalniczki, raczej nie jest racjonalna i bezpieczna. Podobnie Gsensor jak i Detekcja ruchu. Próbowałem ją przetestować, ale uderzając i machając przed obiektywem nie za bardzo chciało współpracować. No cóż, wypadku dla testu G sensora powodować nie chcę. Chyba jest to gra niewarta świeczki.

Z technicznych uwag co do działania kamery, należy faktycznie zwrócić uwagę na kartę, by była ona o pojemności powyżej 1GB. W przeciwnym razie pojawi nam się MEMORY ERROR. Również karta musi być „dobra jakościowo” kilka kart w ogóle nie współpracowało. 1GB Kingstona powodował błąd, karty które były testowane w naszym serwisie też nie zawsze chciały działać. EVO 8gb wymagał wielokrotnego formatowania by w końcu zaskoczył, 16GB SUNTRSI działała za pierwszym razem, a 8GB SUNTRSI została zniszczona przez kamerę po tym jak wyłączyła się przez padającą baterię przy pierwszym nagraniu. Karta poszła do kosza, nie dało się ją ożywić w żaden sposób. Nie mogę powiedzieć jednoznacznie czy wszystkie modele tak robią, czy może to jednak winy kart.

Jakość nagrania

Jeżeli czytasz ten artykuł ze względu na informacje o jakości nagrań, to specjalnie dla ciebie wytłuściłem ten mini akapit.  Powstałe filmy są bez jakiejkolwiek obróbki. Na karcie zapisywany jest surowy materiał. 10 minut filmu zajmuje 800MB. Niby nie problem, bo można wsadzić kartę o dużej pojemności, nagrania bez problemu zostaną pocięte według ustalonego przez nas czasu, a starsze filmy zostaną nadpisane nowymi. No i z tym ostatnim jest właśnie problem. Loop recording nie działa. Karta została zapełniona, pojawił się MEMORY ERROR i to tyle z nagrywania. Należy teraz albo zmienić kartę, albo szybko ją sformatować z poziomu urządzenia.

Również jakość nie powala. Według zapewnień ma to być chipset Novatek 96620, który w istocie nie widnieje na stronie produktów Novateka. Najbliższy temu jest model 96650, który tutaj zdecydowanie nie jest. Postanowiłem otworzyć kamerę by sprawdzić co faktycznie widnieje na oznakowaniu chipsetu. Niestety jest to Novatek 96220. Prosty chwyt marketingowy – zmyła. Sprzedawca tłumaczy się, że jest to czeski błąd, zamiast 2 napisał 6 i tak zostało. Cóż, dla mnie jest to niezgodność produktu z opisem i wobec tego wytoczyłem spór sprzedawcy. Niestety inny chipset, problemy z kartami, kiepska jakość i problemy z nagrywaniem w pętli dla sprzedawcy były czymś normalnym i nie widzi w tym problemu. Spór został eskalowany…

Aktualnie sprzedawca poprawił tytuł przedmiotu. Tutaj pokazuję jednak snapshota, gdyby ktoś miał wątpliwości jak było faktycznie.

Wspominając o jakości, przykładowe nagranie możecie zobaczyć w zakładce Wideoprezentacja. O ile w dzień wygląda to znośnie, to nocne nagrania są kiepskie. Głównie jest jedna czarna plama i nie widać nic. Jakość audio nagrywana jest dobra. Tutaj nie mogę się przyczepić, ale niestety nagrania są bez głosu. Fajnym elementem jest możliwość przybliżania widoku. Obraz na szczęście wygląda znośnie w tej funkcji. Maksymalnie dostępne jest 4 krotne powiększenie.

V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl

V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl V10 DVR Novatek 9660 wideorejestrator | www.alilove.pl

 

Reklama:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!