Reklama:

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym

CENA: $109
LINK: [ KLIK ]
INNI: [ KLIK ]
BANGGOOD: [ KLIK ]
GEARBEST: [ KLIK ]
DOSTAWA: 11 dni

 

Meizu M2 Mini – Pełna recenzja, test, opis i porady

Witajcie ponownie w rozszerzonej recenzji, która zawierać będzie również kilka trików i porad dla tego telefonu.

Zacznijmy od Spisu treści:

 1. Recenzja telefonu Meizu M2 Mini
 2. Jak zrootować telefon Meizu M2 Mini
 3. Jak wgrać usługi google / sklep play w telefonie Meizu M2 Mini
 4. Wideorecenzja

 

RECENZJA TELEFONU

Meizu M2 mini otrzymujemy w bardzo niskim i zgrabnym pudełku, podobnym swoimi gabarytami do opakowania OnePlus One. Sztywny karton, matowy i w jednolitym, białym kolorze. Na froncie jest tylko napis chiński Meizu M2 (zapewne, bo nie znam chińskiego, ale sugeruje to cyfra „2”). Tył opakowania to standardowo kod kreskowy, numer imei, dane techniczne i coś ponownie w J. chińskim. Tylko w jednym rogu, który akurat trafił do mnie zagięty, jest lego Meizu.

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChina Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaPo otwarciu pudełka, doznajemy szoku, gdyż widzimy iPhone 5! (Nie)stety, ale to tylko takie pierwsze złudzenie. Tak naprawdę jest tam M2 Mini, który swoją budową łudząco przypomina telefon Apple. Oprócz tego, razem z telefonem otrzymujemy:

1.logowaną ładowarkę,

2.kluczyk z logiem Flyme do otwarcia slotu SIM i karty SD,

3. instrukcję w J. chińskim i podbitą gwarancję

4.kabel USB

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChina Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChina Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChina Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaBiorąc telefon w dłoń czujemy iż jest on wykonany z plastiku, a mimo to swoje waży. Meizu M2 Mini jest niewiele dłuższy od Samsunga Galaxy S4, ale znacznie od niego węższy, dzięki czemu doskonale leży w dłoni i umożliwia pracę bez konieczności użycia drugiej. Dodatkowo jednoręczną obsługę ułatwia opcja SmartTouch, o której możecie przeczytać troszkę później. Moim zdaniem na plus do wygody użytkowania dla tego telefonu można uznać jego zaokrąglone rogi oraz owalny kształt tylnej obudowy. Wprawdzie taki zabieg optycznie pogrubia telefon, ale M2 Mini może sobie na to pozwolić, bo mimo wszystko jest cienkim telefonem. Podobnie jak w przypadku Samsunga Galaxy S4, Meizu M2 Mini ma ekran „włożony” w obudowę, przez co ramka otaczająca ekran lekko wystaje ponad nim. Taki zabieg ochrania przed zarysowaniami wyświetlacz, który dodatkowo stworzony został ze szkła hartowanego jak Gorilla Glass.

Budowę tego telefonu można określić jako minimalistyczną i opływową. Nie uświadczymy w nim wielu przycisków z każdej strony. Włącznik i przyciski głośności są bardzo skromne i nie wystają w znaczący sposób ponad obudowę. Znajdują się z prawej strony, a z lewej poza slotem na dwie karty SIM lub 1x SIM 1x SD, nie ma nic. Jedynie u samej góry znajduje się odkryty port słuchawek. Dla podtrzymania opływowości telefonu, świetnym rozwiązaniem byłaby zatyczka gniazda, która byłaby już w zestawie, ale niestety o tym producenci nie pomyśleli. Poza tym, wszystko jest ze sobą dobrze spasowane i nie rusza się. Nad ekranem z przodu znajdziemy standardowo głośnik rozmów, czujnik światła, przednią kamerę i diodę powiadomień. U dołu zaś TYLKO jeden przycisk – home, który pełni jednocześnie funkcję wstecz. Na samym dole znajduje się głośnik multimedialny i gniazdo USB. Plecy telefonu są również „gładkie”. Obiektyw aparatu nie wystaje ponad obudowę, ani też nie jest w niej głęboko osadzony.

 

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChina Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChina Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChina Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaPodsumowując:
Waga: 133g
Długość: 14cm
Szerokość: 6,8cm
Przekątna ekranu: 5″

Po włączeniu telefonu. Pierwszym ekranem jest logo MEIZU, a kolejnym bootscreen FlymeOS. Uruchamianie telefonu nie trwa długo, ale nie jest też to demon prędkości w kategorii uruchamianie. Raczej określiłbym do przeciętnego czasu porównywalnego z OnePlus One na CM11.

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaMeizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaTeraz ważna kwestia dotycząca oprogramowania waszego M2 Mini. Jeżeli po pierwszym uruchomieniu i przejściu etapu tworzenia konta w Flyme, widzicie j. Angielski lub inny niż polski, to znaczy, że Wasz telefon nie jest modyfikowany i posiada czystą wersję FlymeOS.

Pełen wykaz oprogramowania dostępny jest na oficjalnej stronie FlymeOS:http://flyme.cn/firmwarelist-19.html

Póki nie pojawi się tam soft oznaczony literką I, otrzymacie ten sam model co ja, czyli bez usług google i bez naszego ojczystego języka. Jeżeli jest inaczej to są dwie opcje:

a) Macie już wgrane usługi google i nakładkę językową z Play store (tak jak ja to zrobiłem)
b) Macie modyfikowanego FlymeOS z dogranym J. polskim z innego urządzenia, zapewne M2 Note.

Charakterystyką M2 Mini jest płaska struktura, czyli nie mamy w nim osobnego menu na aplikacje. Wszystkie gry i programy które wgrywamy, pojawiają nam się kolejno w wolnych miejscach na ekranach głównych. Aplikacje można oczywiście grupować w folderach dzięki czemu zwiększa się przejrzystość.

Teraz kilka słów o tym jak poruszać się po tym telefonie. Jak już wyżej wspomniałem, nie mamy tutaj przycisków sterowania na obudowie, ani na ekranie. Jest tylko jeden fizyczny, który również jest dotykowy. Jeżeli wciśniemy go, wychodzimy do ekranu głównego, jeżeli dotkniemy go, cofamy się. Pojawia się wówczas pytanie, jak wywołać ekran aktualnie uruchomionych procesów? Bardzo prosto – przesuwając od dołu ekranu palec ku górze. Tak jak gdyby byśmy chcieli ściągnąć belkę szybkich ustawień, tylko że od dołu. Wówczas wysuwa nam się prostokątne pole z ikonami aktualnie uruchomionych procesów. Wygląda to tak:

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaSkoro była już mowa o Quick Settings, sprawdźmy jak wyglądają owe szybkie ustawienia w Meizu M2 Mini. Zasada jest ta sama, ściągamy od góry pasek i pojawia nam się okno z powiadomieniami i najważniejszymi ustawieniami, które możemy przestawiać z tego poziomu. Wystarczy przycisnąć element i go przesunąć. Takie trochę drag&drop. Wciskając przycisk w prawym górnym rogu (kwadrat z kropek), rozszerzamy listę ustawień, a tuż obok możemy skasować wszystkie widoczne powiadomienia.

Moim zdaniem Meizu M2 mini to połączenie IOS i MIUI. Szczególnie podobieństwo dostrzegam po ekranie blokady i wyglądzie oraz budowie ustawień. Również powyższy „quick settings bar” daje takie odczucie.

Skoro już o ustawieniach mowa, przyjrzyjmy się co może nam zaoferować ten telefon.

Poza podstawowymi funkcjami znanymi z innych telefonów z Androidem, ciekawymi i wartymi uwagi opcjami są tryb DND, SmartTouch, Gesture Wakeup czy Tryb Prosty.

Szybkie spojrzenie na każde z ustawień:

Accounts – Tutaj sterujemy wszystkimi powiązanymi z telefonem kontami. To tutaj też możemy ustawić roota dla telefonu. Wbudowanymi opcjami do zarządzania są oczywiście konta Flyme, ale też i Alipay czy Sine Weibo. Zakładam, że w wersji International te dwie zakładki znikną i pozostanie samo konto Flyme + nasze własne, które będziemy używać na tym telefonie

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChina

Personalize – personalizacja ustawień wyglądu. Tutaj możemy ustawiać tapety, motywy, styl icon Flyme czy włączać tryb prosty. Tryb ten jest świetnym rozwiązaniem dla seniorów czy dzieci. Dzięki niemu wszystkie najważniejsze funkcje są dostępne natychmiastowo i na wierzchu. Układ telefonu zmienia się na kafelkowy (moim zdaniem podobny trochę do układu w telefonach Nokia Lumia), a ikony są duże i czytelne. Jak działa tryb prosty, możecie zobaczyć w praktyce na filmie:

Zdjęcia:

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaSIMs and Networks – centrum ustawień dotyczących kart SIM oraz sieci. Możemy zmieniać tryby sieci od 2G aż po LTE czy tworzyć przenośny hotspot.

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaWLAN – Ustawienia dotyczące sieci WiFi Bluetooth – ustawienia bluetooth

Sound – centrum sterowania dźwiękami w telefonie. Tutaj możemy ustawić czy podczas dzwonienia mają pojawić się wibracje, czy dźwięk ma być narastający, wybrać dzwonek czy też zarządzać opcją DND (Do Not Disturb). Jej włączenie powoduje, że telefon natychmiastowo milknie, zgodnie z naszymi ustawieniami. Również w tym trybie możemy sterować diodą powiadomień oraz harmonogramem uruchomień tego trybu.

Display – ustawienia związane z ekranem takie jak jasność, automatyczne dostosowanie jasności ekranu, uśpienie, wielkość czcionek czy rozmazanie podczas poruszania się po ekranach. Również tutaj sterujemy opcją WiDi, czy możliwością dostrojenia temperatury barw wyświetlacza.

Kolejne 4 ekrany dotyczą rzeczy znanych z wszystkich innych telefonów z Androidem tj. Zużycie baterii, Bezpieczeństwo (Blokady ekranu, zabezpieczenia i instalacje aplikacji z nieznanych źródeł), Język i czas (pokazuję tutaj dostępne opcje językowe w standardzie FlymeOS dla Meizu M2 Mini), Lokalizacja – ustawienia GPS oraz Aplikacje (Aktualnie zainstalowane, uruchomione i stan pamięci)

Teraz najciekawszymi smaczkami MEIZU M2 Mini jest:

Dostępność – tutaj mamy możliwość włączenia i ustawienia wybudzeń gestami, włączenie SmartTouch czy ustawienie akcji dla przycisku Home gdy go przytrzymamy, oraz czy pasek powiadomień ma być wyróżniony kolorem itp. Domeną wielu chińskich telefonów jest Double Tap To Wake, czyli przy zgaszonym ekranie, podwójne w niego stuknięcie, spowoduje włączenie się ekranu. To oczywiście nie wszystkie możliwe opcje, w przypadku Meizu M2 Mini, liczba definiowanych gestów jest znacznie większa niż w OnePlus One. Jak działa wybudzanie podwójnym stuknięciem możecie zobaczyć na filmiku:

Double Tape:

 

Zdjęcia:

Pojawia się teraz pytanie czym jest SmartTouch. Odpowiadam, że jest to przesuwany guzik na ekranie, który pełni funkcje podobne do joysticka. Odpowiednio nim poruszając wykonujemy pewne akcje np. wciskając go, otrzymujemy akcję jak wciskając przycisk „wstecz”. ST można włączyć z poziomu Menu lub Paska Ustawień.

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaOstatnim elementem ustawień telefonu to oczywiście Informacje o telefonie. W przypadku Meizu M2 Mini zobaczymy takie wiadomości:

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaPewnie część z was zastanawia się również jak wydajny jest aparat w tym telefonie. Otóż M2 Mini został wyposażony według producenta w sensor CMOS Samsunga o rozdzielczości 13 MPX składający się z 5 soczewek o przesłonie f/2.2. Spodziewać by się można zdjęć i filmów jakości Xiaomi Mi4 czy OnePlus One. Niestety tak nie jest. Aparat robi dobre zdjęcia, autofocus łapie szybko ostrość, a opcja ustawienia ostrości na wybranym obiekcie i wskazanie doświetlenia innego elementu jest wręcz rarytasem w tym telefonie, ale być może to wina oprogramowania, jednak zdjęcia nie powodują, że szczęka opada. M2 Mini potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości 1080P, a zdjęcia robić w maksymalnej rozdzielczości 13MPX o rozmiarze 4:3. Fajnym dodatkiem jest możliwość ustawienia filtrów podobnych do tych, znanych z Instagrama, w czasie rzeczywistym.

Tak wygląda aparat i jego ustawienia:

A tak prezentują się zdjęcia wykonane tym telefonem. Ostatnie zdjęcie wykonane w ciemnej łazience przy pomocy tylko lampy błyskowej. Przedostatnie to światło dzienne + lampa błyskowa. Pozostałe są wykonane bez jej użycia.

Przejdźmy teraz do wydajności M2 Mini. Telefon podczas standardowej obsługi działa płynnie nawet podczas włączonego trybu oszczędzania energii. Można na nim grać w gry niewymagające zaawansowanej grafiki 3D. Bardziej wymagające tytuły będą się cięły. W benchmarku Antutu, telefon ten osiągnął wynik ponad 30tys punktów. Wynik ten może zawdzięczać głównie rozdzielczości HD i 2GB pamięci RAM. Procesor MTK 6735 jest równie wydajny i nie jest to typowy czterordzeniowy przeciętniak, który stosowany jest w np. podróbkach Samsunga czy Iphone lub tanich Lenovo. Niestety cały telefon spowalnia układ graficzny Mali T720, co widać również po wynikach czy FPSach w testach 3D.

Wyniki oraz specyfikacja telefonu według Antutu 6 poniżej:

Wideo z przeprowadzania testu dostępne poniżej:

Teraz krótko o aplikacjach wbudowanych. Ciekawymi apkami są np. Pogoda – która nie działa, bo nie da się póki co wyszukać miast z Polski, a jedynie te z Chin.

Ale znacznie lepiej z działaniem radzi sobie aplikacja Malarz, która umożliwia nam tworzenie dzieł sztuki. Muszę przyznać, że przyjemnie się maluje w niej. Mimo iż nie mam talentu, to nawet rysunki mi wychodziły. Sam dotyk działa w tej aplikacji jakby inaczej, bardziej płynnie może. Nie potrafię to opisać, to trzeba spróbować.

Jeżeli lubicie dbać o czystość swojego telefonu, to zapewne przypadnie wam do gustu Centrum Zabezpieczeń. Jest to aplikacja o możliwościach znanych z CleanMaster. Możemy czyścić pamięć z pozostawionych przez inne aplikacje śmieci, zmieniać tryby oszczędzania baterii, skanować telefon pod kątem wirusów itd.

Z kolei jeżeli macie słabą pamięć, to zawsze możecie skorzystać z aplikacji Notatki, która to umożliwia nam tworzenie… notatek. Bardzo prosta, bez porywającej grafiki. Spełnia swoją funkcję.

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaBądź jeżeli chcecie poznać jakimi grami i aplikacjami zachwycają się nasi skośnoocy przyjaciele w Chinach, koniecznie pobierzcie coś z AppCenter. Oczywiście cała aplikacja, by podtrzymać klima, jest w J. chińskim.

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaPozostałe aplikacje są mi obce, głównie ze względu na to, że są w J. chińskim i nie rozumiem co chcą mi przekazać lub czego ode mnie oczekują. Te wbudowane programy nie da się łatwo usunąć, należy je najwyżej wyłączyć lub pobrać Root Uninstallera i w ten sposób próbować się ich pozbyć. Pozostałe chińskie apki, które zawsze pojawiają się w telefonie, nawet po przywróceniu ustawień fabrycznych, można bez problemu usunąć jak każdą inną aplikację. Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaJeżeli jesteście fanami custom OSów i zmieniania ROMów, mam dla was złą wiadomość. Meizu M2 Mini uniemożliwia wgranie innego systemu niż FlymeOS. Ba, nie jesteście w stanie póki co zmienić nawet Recovery. Aktualne jest tak biedne, że umożliwia jedynie wgranie aktualizacji Flyme, wyczyszczenie danych lub restart telefonu. Plusem w tym wszystkim jest to, że wersję Flyme można zmieniać bez problemu. Wystarczy wgrać plik z systemem do głównego folderu telefonu, nazwać go update.zip i można instalować nowsze lub powracać do starszych wersji. Do recovery wchodzimy przez kombinację Power + VolUp. W tryb Fastboot natomiast przez Power + VolumeDown.

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChinaNa sam koniec krótko o baterii. Pojemność 2500mAh nie zachwyca, ale wystarcza na długie działanie w tym telefonie, póki nie zainstalujemy usług google. Czysty telefon w trybie oszczędzania energii wytrzymał mi 3 dni bez ładowania przy niewielkim użytkowaniu, ale w trybie czuwania z włączonymi chińskimi aplikacjami w tle. Gdy wgrałem usługi google, bateria wytrzymywała maksymalnie 1.5dnia przy niezmienionym sposobie użytkowania.

Podsumowując, Meizu M2 Mini to świetny telefon, dla osób, które nie wymagają by był on kombajnem multimedialnym, a chcą go jedynie użytkować do rozmów, smsów, internetu i rozrywki. Gdyby tylko była już dostępna wersja międzynarodowa systemu, mam wrażenie, że ten telefon byłby jeszcze lepszy. Od siebie mogę go jak najbardziej polecić. Cena jest szalenie niska w porównaniu do tego co nam oferuje. W szkolnym systemie ocen wystawiłbym mu mocne 4+.

 

JAK ZROOTOWAĆ MEIZU M2 MINI

Aby mieć dostęp do włączenia ustawień roota, musimy posiadać konto w Flyme. Jeżeli już je posiadamy musimy się zalogować, a następnie przejść do ustawień konta.

Po założeniu konta logujemy się kolejno pomijając połączenie konta z taobao i odznaczając wszelkie synchronizacje, aż ujrzymy nasze konto:

Następnie klikamy w naszą nazwę obok avatara i wybieramy Otwórz Uprawnienia Systemowe. Zmieniamy tam wartość na „Otwarte” potwierdzając wszystkie wyskakujące komunikaty. W tym momencie telefon zostaje zrootowany i widzimy listę aplikacji, które mają dostęp do roota lub wymagają uprzedniego zapytania o dostęp (u Was ta lista będzie wyglądać inaczej).

Na koniec wystarczy się wylogować i po sprawie.

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChina

JAK WGRAĆ USŁUGI GOOGLE / SKLEP PLAY

Jeżeli kupicie telefon Meizu, bez wgranych usług Google, a co za tym idzie nie macie możliwości pobierać aplikacji z Play Store, to musicie postąpić według poniższych kroków. Wprawdzie bez usług google bateria w tym telefonie jest niezwykle wytrzymała, ale na dobrą sprawę wszystkie ważne aplikacje działają w oparciu o szereg usług oferowanych przez Google.

 1. Pierwszym krokiem jest włączenie aplikacji AppCenter, która jest już preinstalowana w telefonie:

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChina

2. Teraz pobieramy aplikację o nazwie Google Installer. Jej nazwa będzie być może w J. chińskim, więc warto sugerować się ikonką.

3. Teraz wystarczy uruchomić pobraną aplikację, a usługi Google pobiorą się automatycznie i dzięki temu będzie możliwość korzystania ze sklepu Play. W przypadku gdyby były problemy z logowaniem się do konta Google, należy wejść w ustawienia aplikacji i wyczyścić cache wszystkich aplikacji, które mają w nazwie Google i dla pewności usunąć dane aplikacji i uruchomić telefon na nowo. o tym zabiegu logowanie się do konta Google będzie już bezproblemowe.

Meizu M2 Mini Obszerna recenzja i poradnik w jednym | www.alilove.pl | Aliexpress Polska PL TelChina

WIDEORECENZJA

 1. Obszerna wideorecenzja

 

Reklama:

6 KOMENTARZE

  • W tej chwili już nie posiadam tego telefonu, ale z tego co pamiętam, przywracałem ustawienia fabryczne jak w standardowym Androidzie. Musisz zerknąć w Security -> Device lub gdzieś w About Phone, ostatecznie w ustawieniach konta Flyme – tam gdzie jest root.
   No i na sam koniec wejść w recovery i wyczyścić dane 🙂

  • W tej chwili już nie posiadam tego telefonu, ale z tego co pamiętam, przywracałem ustawienia fabryczne jak w standardowym Androidzie. Musisz zerknąć w Security -> Device lub gdzieś w About Phone, ostatecznie w ustawieniach konta Flyme – tam gdzie jest root.
   No i na sam koniec wejść w recovery i wyczyścić dane 🙂

  • W tej chwili już nie posiadam tego telefonu, ale z tego co pamiętam, przywracałem ustawienia fabryczne jak w standardowym Androidzie. Musisz zerknąć w Security -> Device lub gdzieś w About Phone, ostatecznie w ustawieniach konta Flyme – tam gdzie jest root.
   No i na sam koniec wejść w recovery i wyczyścić dane 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.