Xiaomi Mi Mix 3 – recenzja telefonu ze sliderem!
Oto jest. Nowość w stajni Xiaomi. Telefon ze sliderem. Nostalgiczne wspomnienia odżyły. Czy tego typu konstrukcje dostaną drugie życie? Co jeszcze może zaoferować topowy model Xiaomi?
Słowem wstępu – telefon testowany jest na China Rom („syfmiui”), który wbrew pozorom nie odbiega swoją funkcjonalnością od wersji Global, a w moim odczuciu jest lepszy od MiuiPolska. Z czasem global będzie dostępny, więc niektóre z poruszonych tutaj kwestii będą nieaktualne.
1Pudełko i zestaw Xiaomi Mi Mix 3
W rękach nie miałem wszystkich pudełek z telefonami Xiaomi, ale trochę ich już było. Z wszystkich, to box Xiaomi Mi Mix 3 jest największy i najcięższy. Duże i solidne, tekturowe pudełko sugeruje, że zawartość też będzie sycąca, ale nie jest.
Mamy wszystko to, co w innych telefonach od Xiaomi:
- Instrukcje, gwarancję, kluczyk do tacki
- Kabel USB-C
- Przejściówkę USB-C/Jack
- Ładowarkę
- Ładowarkę indukcyjną 10W (to akurat nietypowe)
- Kartkę z sentencją lub też misją Xiaomi
- Plastikowy Case
Także rewelacji nie ma. Front pudełka ciekawy, z taką strukturą. Jak się po nim drapie, to wydaje dźwięki. Także ten… dobry bajer…
2Specyfikacja Xiaomi Mi Mix 3
Xiaomi Mi Mix 3 jest niewątpliwie topowym telefonem, na ten moment. Na pierwszym stopniu podium staje na równi z Mi8 i jego odpowiednikiem w wersji PRO. Mi Mix 3 występuje w kilku wariacjach pamięciowych. Od 6GB RAM minimum do 10GB RAM. W moim przypadku jest to wersja 8GB RAM.
Nie będę się rozpisywał, przedstawię najważniejsze rzeczy w formie tabelki 😉
Ekran: | 6.39″ Super Amoled 1080 x 2340 Gorilla Glass |
System: | Android 9 – nakładka Miui10 (CN) |
CPU: | Snapdragon 845 (10 nm) Octa-core (4×2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
GPU: | Adreno 630 |
Bateria: | 3200mAh |
RAM/Pamięć: | 6/8/10GB ; 128GB/256GB |
Kamera tył: | 12 MP (szeroki), f/1.8, 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, 4-axis OIS 12 MP (tele), 1/3.4″, 1.0µm 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps |
Kamera przód: | Wysuwany obiektyw 24 MP, 1/2.8″, 0.9µm główny i 2 MP dla efektu głębi 1080p@30fps |
NFC: | Tak |
GPS: | Dual band GPS GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
Bluetooth: | 5.0 A2DP, aptX HD, LE |
LTE B20: | Tak |
Dual Sim/SD: | Tak/Nie |
3.5mm Jack: | Nie |
Telefon na chwilę obecną jest bardzo wydajny i odczuwam znaczący skok wydajności w niektórych aplikacjach w porównaniu do Xiaomi Mi Note 3. Z sumie nie powinno to dziwić, bo w końcu osprzęt jest nowszy i wydajniejszy.
3Budowa Xiaomi Mi Note 3
Kto oglądał unboxing i pierwsze wrażenia na naszym kanale na Youtube, ten wie – poza sliderem pojawił się nowy przycisk. Czy to będzie standard w telefonach Xiaomi. Czas pokaże.
Zacznijmy jednak od podstaw. Mimo, że jest to Mix o powierzchni wyświetlacza 93,4% i wydawać by się mogło, że wraz ze sliderem, telefon będzie grubszy, to jednak nie jest.
Grubość Xiaomi Mi Mix 3 (bez case) to 8.6mm. Nie jest to dużo. Na oko wręcz brak różnicy w porównaniu do Xiaomi Mi Note 3. Jest on jednak wyższy od Mi Note 3. Co w sumie zrozumiałe, bo ekran ma aż 6,4″
Waga telefonu jest jednak ponadprzeciętna. To mój najcięższy telefon jaki kiedykolwiek miałem w dłoni. Prawie 220g da się już odczuć!
Spód telefonu nie skrywa nic niezwykłego – USB-C oraz głośnik z prawej strony. Z tego co mi wiadomo, z lewej strony znajduje się mikrofon.
Prawy bok standardowo – power i volume. Top skrywa tylko podczerwień dla np. aplikacji pilota. Nowością jest lewa strona.
Tutaj poza tacką na dwie karty nano SIM znajdziemy przycisk MiAI / XiaoAI. Co to jest? O tym za chwilę, ale już teraz powiem, że póki co, nie jest to dostępne dla osób nie mówiących po chińsku.
Plecy tego telefonu, to znacznie odstająca kamera oraz czujnik linii papilarnych.
Na szczęście po przyodzianiu Xiaomi Mi Mix 3 w dołaczony do zestawu dodatkowy case, sytuacja się klaruje i kamera nie jest już newralgicznym punktem pleców. Czujnik linii papilarnych jest mniejszy niż w Xiaomi Redmi Note 4, ale bardzo szybki. W moim przypadku po przejściu z Mi Note 3 na Mi Mix 3, trochę trwało przyzwyczajenie się do zmiany jego położenia.
W telefonie znalazło się również miejsce na diodę powiadomień. Bardzo wyraźna. Lepsza niż w Mi6 i Mi Note 3. Górna krawędź „bezramkowca” tuż pod górną ramką (:O) ma też głośnik rozmów i czujnik światła i zbliżenia.
Na końcu czas na slider – będzie to udręka dla osób, które hurtowo robią sobie selfie i ulga dla osób, które nie lubią oglądać swojego odbicia w przedniej kamerze.
Dla mnie jest to całkiem sensowne i dobre rozwiązanie. Z przedniej kamery korzystam tak rzadko, że nawet wolałbym oddać ją w zamian za gniazdo nawet Jack 2.5mm. Więcej o sliderze później.
4Wydajność Xiaomi Mi Mix 3
Wielkoekranowiec od Xiaomi jest zdecydowanym liderem wydajności w rankingu Antutu Benchmark. Śmiało może konkurować z Huawei Mate 20. Na tej podstawie mogę wysnuć wniosek, że jest to najmocniejsze Xiaomi dotychczas. Jednak w codziennym użytkowaniu nie ma większej różnicy między dużo słabszym Mi Note 3. Jeżeli potrzebujecie dużej wydajności, to Xiaomi Mi Mix 3 jest warty zainteresowania.
Warto pamiętać, że to tylko test – benchmark. Jest on wyznacznikiem wydajności, ale nie można kurczowo trzymać się jego wyników w ocenie. Wpływ na to ma wiele innych czynników, takich jak np. wersja ROM. W tym przypadku, aktualnie dostępny jest tylko ChinaRom, wkrótce pewnie pojawi się global. Można próbować przejść na MiuiPolska, ale póki co są jakieś problemy z flashowaniem – telefon wpada w bootloop.
Wydajność użytkowa i social media – bez zastrzeżeń. Wydajność w grach – dla mnie bez zastrzeżeń. Ograłem kilka tytułów, mimo że nie jestem zbyt dużym mobilnym graczem. PUBG na ustawieniach ultra, HD, realistic itp. – bez zająknięcia.
Mimo wszystko PUBG obnażył pewne niedociągnięcia, które widziałem też w Elephone U Pro recenzowanym już jakiś czas temu. Mianowicie chodzi o to, że pewne elementy nie są do końca wyświetlane z powodu lekko zaokrąglonego w rogach wyświetlacza.
Podczas prawie godzinnej sesji w PUBG telefon zagrzał się w okolicy kamery. Ciepło było odczuwalne, ale nie przeszkadzało. Według Antutu, temperatura oscylowała w granicy 50*C.
Podsumowując: nie udało mi się nawet na chwilę zmusić telefon do zadyszki. Pełna płynność jest zarówno w grach (Mortal Kombat, Need For Speed, Asphalt 8, PUBG), jak i podczas benchmarku Antutu. Codzienne użytkowanie aż wstyd wspominać, bo to dla Xiaomi Mi Mix 3 pestka.
5Bateria Xiaomi Mi Mix 3
Tak, bateria jest śmiesznie mała jak na taki telefon. 3200mAh w tej klasie telefonie jest jak dla mnie strzałem w kolano. Jednak spójrzmy na to z innej strony.
Duży wyświetlacz Super AMOLED zjada mniej prądu niż IPSy. Pozostałe podzespoły w najnowszych wersjach (WiFi, Bt itp.). Dobrze zoptymalizowany Miui10 (mimo, że to china). Duży zasób wydajnościowy, który nie powoduje obciążenia i wzrostu temperatury w normalnym użytkowaniu. Do tego technologia QuickCharge 4.0 umożliwia błyskawiczne naładowanie telefonu.
Niewątpliwie gry najbardziej zdrenowały baterię. Przy SOT na poziomie 25% uzyskałem wynik 23.4h pracy na baterii, ale lwią część pracy na baterii Mi Mix 3 zjadły gry na największym rozjaśnieniu ekranu. Poza tym przez ten czas robiłem dużo zdjęć i nagrywałem filmy. Nie odczułem większej różnicy od wspomnianego wcześniej Mi Note 3, którego bateria ma pojemność 3500mAh. Nawet pokuszę się o stwierdzenie, że Mix 3 lepiej się spisuje.
Muszę wspomnieć też o ładowaniu indukcyjnym. Naładowanie telefonu od 15% do 100% w casie, na oryginalnej ładowarce, zajęło praktycznie równe 2h z groszem (a właściwie minutą). Spodziewałem się lepszego wyniku, ale przyznam się, że wcześniej nie miałem styczności z ładowaniem bezprzewodowym, więc nie chcę wydawać osądu. Pozostawię to Wam.
Podsumowując: Na pierwszy rzut oka, bateria nie imponuje swoją pojemnością, ale póki co w moim odczuciu nie jest słabym ogniwem tego telefonu. Czas pokaże jak będzie się zachowywała w przyszłości. Wiadomo – póki nowa, działa jak trzeba.
6Slider w Xiaomi Mi Mix 3
Cóż to za ustrojstwo. Gdy tylko rozsuwam ekran (lub wysuwam aparat?) na myśl przychodzą mi wspomnienia z używania Nokii N95. Cytując klasyka: „piękne to były czasy, nie zapomnę ich nigdy” 😉
Od momentu jak tylko wypakowałem go z pudełka, praktycznie cały czas bawiłem się tym sliderem. Z tego powodu, że: po pierwsze jestem tym typem osoby, która musi coś robić by się skupić (ruszać nogą, pstrykać długopisem, rozsuwać slider), a po drugie chciałem go czym prędzej wyrobić.
Żywotność slidera przewidziana jest na 300 000 rozsunięć! Nie zbliżyłem się do nawet 10% tej wartości i w moim wypadku szybciej zmienię telefon niż osiągnę ten wynik. Póki co, wszystko działa w jak najlepszym porządku. Ekran nie ma żadnych luzów, w żadnym z kierunków.
Czy case przeszkadza? Czy może też się rozsuwa? Absolutnie nie. Case nie przeszkadza, ponieważ rozsuwa się w dół tylko ekran. Samo rozsunięcie jest łatwe do wykonania kciukiem. Magnesy neodymowe trzymają wszystkie elementy na swoich miejscach. Rozsunięcie i cofnięcie ekranu da się odczuć charakterystycznym kliknięciem oraz dźwiękiem wydawanym przez telefon.
Co skrywa się pod ekranem? Podwójny aparat i… głośnik? A może mikrofon front kamery? Tego pewien do końca nie jestem.
Co z przerwami w sliderze? Czy są duże? Slider nie może przylegać w 100%. Jak w takim wypadku miałby się rozsuwać? Kamera i ekran by się wzajemnie rysowały. Mały „gap” jest, ale bez luzów. Cienką kartkę papieru wcisnę, ale to tyle. Z czasem zapewne będzie zbierał się tam kurz i być może nawet piasek (zależy jak kto dba). Ciekawi mnie jak będzie wyglądało czyszczenie tego slidera i czy będzie słychać zgrzytanie brudu. Póki co ja o telefon dbam i tego zjawiska nie doświadczyłem.
Podsumowując: Slider jest dla mnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż pokazany na wczesnych renderach wysuwany „klocek” z aparatem. Slider w moim modelu nie ma luzów, bez problemu się rozsuwa i nie ma żadnych problemów z trzeszczeniem, zgrzytaniem, niedomknięciem itp. Aplikacje korzystające z front camery powodują wyświetlenie komunikatu z prośbą o rozsunięcie ekranu, a gdy sami go rozsuniemy, możemy w ustawieniach zdefiniować jaką akcję ma telefon wykonać.
7Asystent Xiaomi – Mi AI
Mi AI to asystent użytkownika typu Asystent Googla i Siri w telefonach Apple. Xiaomi chyba będzie w jego rozwój inwestować duże pieniądze, skoro w Mi Mix 3 zyskał on dedykowany przycisk. Póki co, działa on tylko w języku chińskim. Próbowałem sam do niego przemawiać, ale mnie nie rozumie. Bez problemu rozumie komunikaty i polecenia wydawane w języku chińskim z google translatora. Póki co totalnie nie rozumiem co do mnie telefon mówi. Jakimś „ficzersem” jest chyba komenda „hello, hello, hello”, ponieważ telefon zaczyna coś odpowiadać i śmiać się.
Zaletą Mi AI jest możliwość zarządzania urządzeniami Xiaomi, które łączą się z naszym telefonem za pomocą aplikacji Mi Home. Mam nadzieję, że z czasem ten asystent zyska tez inne języki. Podoba mi się możliwość sterowania głosem innymi gadżetami Xiaomi.
Więcej o asystencie Xiaomi dowiecie się z ichsiejszego filmu 🙂
8Ekran w Xiaomi Mi Mix 3 i bryła telefonu
Super AMOLED jak to SA – oddaje piękną czerń i żywe kolory. Nie jest to ten sam poziom co w telefonach Samsunga, ale jest bardzo dobrze. Martwi mnie tylko, że przy obniżonej jasności ekranu, ta cała cukierkowość Amoleda gdzieś znika i mam wrażenie jakbym oglądał obraz na IPS.
Powierzchnia wyświetlanego obrazu zajmuje ~94% obszaru. To dużo, ale mimo to u dołu jest widoczna dużo większa czarna przestrzeń niż u góry ekranu. Czemu miała służyć i dlaczego ekran nie został bardziej wypełniony? Aktualna jego rozdzielczość to 1080 x 2340 w proporcji 19.5:9. Moim zdaniem spokojnie można by było to rozciągnąć, albo… aktualnie zastosować dotykowe klawisze funkcyjne na dolnej krawędzi.
Boli mnie jeszcze jedna rzecz i tyczy się ona w sumie wszystkich telefonów Xiaomi. Niskie dpi. Wszystkie ikony i paski są przeogromne. Sprawia to wrażenie jakbyśmy na monitorze 40″ podłączyli komputer i ustawili rozdzielczość 800×600. Do tego brak możliwości ustawienia własnej siatki mnie dobiła. 4 aplikacje w rzędzie w takiej rozdzielczości i przy takiej powierzchni ekranu… Liczę na root i jakieś mody w tym kierunku.
Także jak widzicie, dosyć łatwo ekran roboczy zmniejsza się w Mi Mix 3.
Co z kątami widzenia? Są bardzo dobre. Jednak jak w pierwszym Xiaomi z Amoledem – Mi Note 2 problem był z niebieskim odcieniem bieli, tak tutaj w różnych kątach ekran jakby robił się zielonkawy, a od góry widać tęczę. Nie wiem czy to jakaś wada mojego modelu, czy może wszystkie tak mają. Nie wpływa to negatywnie na użytkowanie. Patrząc prosto na ekran, jest on bezbłędny. Tak samo w pełnym słońcu, widoczność wyświetlanego ekranu jest bardzo dobra. Wszystko jest czytelne.
Teraz trochę o samej budowie. Często, gęsto zdarzało mi się przypadkowo włączyć asystenta Mi (ten przycisk z lewej strony). Praktycznie zawsze gdy ściągam case. Strasznie to irytujące. Można w ustawieniach wyłączyć reakcje klawisza po wciśnięciu, ale wówczas jego istnienie jest kompletnie zbędne.
Przy ceramicznej obudowie i Gorilla Glass (wersja mi nieznana), nie trzeba chyba mówić, jak strasznie się ten telefon palcuje. Kurz i odciski palców natychmiast zostają na telefonie. Jest to nieuniknione i raczej już standard wśród nowych smartfonów.
Warto też zainwestować w inny case niż ten z zestawu. Przypomina mi on plecy Sandstone w Oneplus One. Jednak plastik jest cienki i dla mnie śliski. Telefon swoje waży i łatwo może się wyślizgnąć z dłoni.
Podsumowanie: Obraz wyświetlany przez Xiaomi Mi Mix 3 jest bardzo dobry, ale w moim odczuciu nie jest świetny. Są pewne niedociągnięcia moim zdaniem, ale nie oznacza to, że to co widzimy powoduje u nas krwotok z oczu. Wręcz przeciwnie. Te wady, o których wspomniałem są bardzo subiektywne.
9Aparat w Xiaomi Mi Mix 3
Na ten fragment chyba większość z Was czekała najbardziej. Dlatego też zostawiłem go na sam koniec hehe 😉
Za przechwytywany obraz z tylnej kamery odpowiada Sony IMX363. Ten sam model co w np. Mi Mix 2s. Zdjęcia i filmy są wręcz świetne. Kolejny raz odniosę się do Mi Note 3 i powiem, że jest przepaść między jakością nagrywanych filmów i zdjęć. W końcu poprawiono panoramę! Nic szczególnego, ale zwracałem na to uwagę.
Aplikacja aparatu niezmienna już od jakiegoś czau, lecz przybyło w niej opcji. Jedną z nich jest możliwość włączenia AI podczas robienia zdjęć. Ma ona na celu automatycznie dobrać scenę i parametry zdjęcia do otoczenia. Rozpoznawane są też obiekty by wykonywane zdjęcie było jak najlepsze.
AI skutecznie rozpoznało kwiatka i samochód. Czy jednak zdjęcia są lepsze? Ciężko mi powiedzieć. Nie widzę praktycznie żadną różnicę na większości wykonywanych zdjęć. Kilka fotografii – szczególnie krajobrazu, jest ładniejszych z opcją AI.
Night mode – tutaj widać znaczną różnicę. Czasami jest to „dobra zmiana”, czasami jednak zdjęcia w trybie auto są moim zdaniem ładniejsze. Tryb nocny wykonuje serię kilku zdjęć, by zlepić je w jedno, niwelujące refleksy i odbicia światła od np. latarni, banerów itp. W praktyce jednak wszystkie zdjęcia wychodzą znacznie ciemniejsze i ze zmniejszoną ilością detali. Trzeba wiedzieć kiedy użyć tej opcji.
Filmy w Xiaomi Mi Mix 3 są bardzo dobre. Do wyboru mamy kodek H265 i H264 (podobnie jak w kamerce Elecam Rexso, którą dawno temu recenzowałem hehe). W końcu mamy wybór pomiędzy 30 i 60 FPS w rozdzielczości FHD i 4K!.
Jest jednak coś niepokojącego. W przypadku nagrywania z 60FPS, w obu rozdzielczościach, obraz jest znacznie ciemniejszy i mniej szczegółowy. Ta przypadłość znika, gdy wybierzemy 30FPS. Nie wiem dlaczego to zjawisko powstaje, ale liczę, że da się to wyleczyć softem.
Tego problemu nie ma jednak w dobrym oświetleniu.
Nowością jest również Super Slow Motion 960FPS w rozdzielczości 1080P i włączoną stabilizacją obrazu. Niestety tylko 10 sekund. Nagranie na kolana nie powala, AI dopiera podkład muzyczny pod nagranie (można z tego zrezygnować). To trzeba zobaczyć, dlatego zapraszam do wideorecenzji na naszym kanale YT.
O aparacie można mówić długo, ale chyba najlepiej będzie, jak obroni się on sam zdjęciami.
Zdjęcia nocne – po lewej tryb normalny, po prawej NightMode
Zdjęcia dzienne – po lewej tryb normal, po prawej AI
10Xiaomi Mi Mix 3 do kupienia jest tutaj:
Historia cen dla produktu Global Version Xiaomi Mi Mix 3 6GB RAM 128GB ROM Mobile Phone Snapdragon 845 Octa Core 24MP...
Statystyki
Aktualna cena | 1,667.65 zł | 9 września 2024 |
Najwyższa cena | 1,667.65 zł | 9 września 2024 |
Najniższa cena | 1,667.65 zł | 9 września 2024 |
Ostatnia zmiana ceny
1,667.65 zł | 9 września 2024 |