Xiaomi Mijia DVR wideorejestrator samochodowy
Xiaomi Mijia DVR to najnowszy wideorejestrator drogowy i konkurent YI dash cam. Nowy wygląd, delikatna zmiana w parametrach. Czy czyni to Xiaomi Mijia DVR najlepszym wideorejestratorem do czego przyzwyczaja nasz Xiaomi swoimi produktami?
Xiaomi Mijia DVR dotarł do nas z GearBest. Wysyłka DHL mocno zainteresowała celników bo rozerwali nawet folię na kartoniku byle tylko zajrzeć do środka. Pewnie byli tak samo ciekawi jak my, czy nowy wideorejestrator od Xiaomi będzie hitem 🙂
Kamera drogowa Xiaomi Mijia DVR dociera do nas w pudełku o stylistyce typowej dla tego producenta. Biały kartonik z bardzo minimalistycznym designem. Z racji, że jest to pierwsza wersja kamery opakowanie jak i samo urządzenie jest w języku chińskim. Z czasem wersja angielska będzie również dostępna. Mimo języka chińskiego, urządzenie i tak jest bardzo intuicyjne, wystarczy chwila zabawy by rozgryźć funkcje i obsługę kamery.
W pudełku znajdziemy oczywiście kamerę. Rycinę jak powinna wyglądać prawidłowa instalacja Mijia w samochodzie, narzędzie do wciskania kabla w podszybie, długi kabel micro USB (prawie 3.5m), ładowarkę quick charge (5V/2.4A), mocowanie do szyby niestety na klej (w wersji europejskiej z tego co wiem jest przyssawka), dodatkowy klej i folię do przyklejenia na szybę by nie brudzić jej od kleju uchwytu (2 szt.). Ponadto znajdziemy instrukcję obsługi w języku chińskim.
Przyjrzyjmy się teraz parametrom kamery. Zrobimy małe porównanie z YI Dash Cam. Przedstawione w tabeli poniżej parametry, to jedyne (poza wymiarami), którymi te dwie kamery się różnią.
Mijia | Dash Cam | |
Ekran | 3.0″ TFT | 2.7″ TFT |
Chipset: | MSTAR MSC8328P | YI A12-60 DualCore |
Sensor: | Sony IMX323 | AR0230CS |
Kąt widzenia: | 160* | 165* |
Rozdzielczość: | 1080p | 1296p, 1080p |
ADAS: | brak | jest |
Wygląd kamery jest moim zdaniem bardzo klasyczny. Bardziej przypomina dawne kompaktowe aparaty cyfrowe niż kamerę samochodową. Pytanie czy taki wygląd nie będzie dodatkowo kusił złodziei?
Obudowa wykonana jest z plastiku, który w dotyku sprawia wrażenie bardzo solidnego. Wszystko jest ze sobą dobrze spasowane. Nic nie trzeszczy i nie lata luźno w środku. Całość jest dodatkowo nierozbieralna.
Od góry mamy włącznik, miejsce na uchwyt i gniazdo micro usb 5V/2A.
Z lewej strony slot karty SD i dioda led która informuje nas o pracy urządzenia.
Od dołu przycisk fizyczny reset i głośnik, a od przodu nowe logo MI, mikrofon i wielki obiektyw aparatu. Sam obiektyw jest też zbudowany z 6 części, dzięki czemu nagrania mają być pozbawione między innymi refleksów. Co ciekawe ten wielki odstający obiektyw wykonany jest z aluminium, takiego chropowatego i na początku myślałem, że będzie możliwa regulacja ostrości, ale jednak nie. Obiektyw jest zablokowany na stałe.
Z tyłu znajduje się duży wyświetlacz z panelem dotykowym, który jest bardzo czuły. Na ekranie znajdują się 4 przyciski. Kolejno od lewej: Dźwięk, Wifi, Blokada nagrania, Ustawienia. UI kamery jest bardzo przejrzyste. Na ekranie widzimy tylko aktualną datę, informację o tym czy kamera nagrywa film i ikony przycisków. Póki co tylko tyle jest dostępne, być może z czasem UI się zmieni. Informacja o baterii pojawia się tylko wtedy, gdy jej poziom jest bliski rozładowaniu.
Przejdźmy teraz do samego działania kamery. Jasna przysłona, nowy chipset, nowa matryca. Spodziewać się można wysokiej jakości nagrań. Mijia oferuje nam tryb parkingowy, który jeszcze ani razu nie udało mi się aktywować. Transmisję wifi obrazu z kamery, która bardzo opornie się konfigurowała, ale ostatecznie działała jak trzeba. W aplikacji przy pierwszym uruchomieniu należy ustawić „Locale: China” by urządzenia się sparowały poprzez sieć wifi. Na szczęście nie mamy w Xiaomi Mijia DVR opcji ADAS, ale podonie jak w Dashu mamy ciągle logo Mi na każdym nagraniu (tam jest Yi). Również na nagraniach jest zawsze podana data. Białym fontem co jest dosyć nieprzemyślane, szczególnie gdy nagrania są w jasny dzień, a niebo jest zachmurzone. W ogóle nie widać wtedy daty. Moim zdaniem powinna mieć czarny obrys, albo prostokątne, półprzeźroczyste tło by data się wyróżniała.
Właśnie co do nagrań, Xiaomi tworzy 2 minutowe filmy o wielkości około 280MB i btirate 16MB/s przy rozdzielczości 1080p i 30FPS. Nie mamy żadnych możliwości zmiany tych parametrów – póki co. Liczę, że z czasem będzie to możliwe.
Pole widzenia jest o 5 stopni mniejsze niż w Dash Cam i wynosi 160*, ale efekt soczewki jest niezwykle zauważalny, zupełnie inaczej niż w kamerach sportowych. Boczne krawędzie są moim zdaniem okropnie zaokrąglone.
Ciekawe jak poradzi sobie latem i czy podobnie jak pierwsza wersja Dash Cam będzie gubić ostrość od ciepła. Aktualnie temperatura na dworze nie przekroczyła 15 stopni i ostrość jest bez zmian. Jednak samo urządzenie delikatnie się nagrzewa podczas pracy.
Wspomniałem już o Park Mode – według opisu jest coś takiego. W praktyce jednak nie. Park mode może i działa, ale tylko gdy zostawimy kamerę podłączoną do prądu. Mimo G sensora, kamera nie wybudza się gdy jest wyłączona i nie rozpoczyna nagrywania gdy jest wyłączona i odłączona od prądu. Lepiej to działa podczas jazdy. Gdy sensor wykryje jakieś „przeciążenie” powoduje to automatyczne zablokowanie nagrania, ale trwa to niezwykle długo. Ponad 5 sekund trwa blokowanie nagrania, uniemożliwiając w tym czasie wykonywanie innych czynności na kamerze. Na szczęście aktualny materiał nadal się nagrywa w tle.
Przykładowe nagrania z kamery wraz z wideorecenzją znajdziecie na naszym kanale YT.
Pamiętajmy jednak, że kamera jest świeża i jeszcze ciepła jak bułki z piekarni. Aktualnie była tylko jedna aktualizacja z wersji 1.0.6 do 1.0.8. Mam nadzieje, że z kolejnymi aktualizacjami dodane zostaną nowe opcje takie jak regulacja czasu podziału nagrań, regulacja ostrości, regulacja ekspozycji, poprawa funkcjonalności Park Mode i może poprawa jakości nagrań 🙂
Ta kamera jest obecnie na Gearbest za 150zł. Mam pytania: 1) Czy można dokonać nagrania bez pośrednictwa wifi i aplikacji (włączam guzik i nagrywam) 2) Jak oceniacie Night Vision w tym modelu – na jakie odległości działa? 3) Czy już coś się zmieniło w sprawie wielkości zapisu wideo.
1) Tak, kamery można używać bez WIFI i apki
2) Szczerze mówią rewelacji nie ma, ale też nie wypada źle. Zobacz przykładowe nagranie w recenzji i oceń sam 🙂
3) Nie mamy już tej kamerki więc ciężko ocenić co się zmieniło.
Ta kamera jest obecnie na Gearbest za 150zł. Mam pytania: 1) Czy można dokonać nagrania bez pośrednictwa wifi i aplikacji (włączam guzik i nagrywam) 2) Jak oceniacie Night Vision w tym modelu – na jakie odległości działa? 3) Czy już coś się zmieniło w sprawie wielkości zapisu wideo.
1) Tak, kamery można używać bez WIFI i apki
2) Szczerze mówią rewelacji nie ma, ale też nie wypada źle. Zobacz przykładowe nagranie w recenzji i oceń sam 🙂
3) Nie mamy już tej kamerki więc ciężko ocenić co się zmieniło.
Za 300zł można już mieć truecama a4, z gwarancją na miejscu i bez kombinowania nie mówiąc już o optyce, lepszym nagrywaniu w nocy
A za 600 można mieć jeszcze lepszą. To jest camera za nieco powyżej 100 PLN.
Za 300zł można już mieć truecama a4, z gwarancją na miejscu i bez kombinowania nie mówiąc już o optyce, lepszym nagrywaniu w nocy
A za 600 można mieć jeszcze lepszą. To jest camera za nieco powyżej 100 PLN.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.