Reklama:

 

Xiaomi Mi6 Recenzja flagship-killera

Nie jestem fanboyem Xiaomi, ale ten model mnie do siebie przekonał. Po kwaśnej cytrynie jaką był Mi Note 2, Mi6 jest słodką poziomką. W końcu powrót do korzeni.

Z czego zasłynęło Xiaomi? Z tego, że było tanie i mieszało konkurencję z błotem. Po drodze ten trend gdzieś zboczył z kursu do wiecznej chwały dla Xiaomi, ale wraz z premierą Mi6, powrócił na właściwe tory. Zacznijmy jednak od początku.

xiaomi mi6

Dane techniczne Xiaomi Mi6

Ekran: 5,15″ Full HD IPS 428 PPI bez Gorilla Glass
Procesor: Snapdragon 835 Octa Core 2.45GHz
Grafika: Adreno 540 653MHz
Pamięć: 6GB RAM +64GB lub 6GB RAM + 128GB
SIM: Dual NanoSIM
Kamera: 8MPX Przód, Tył: 2x 12MPX f/1.8 i f/2.6 + OIS i AF
Bateria: Li-Po 3350mAh z opcją Quick Charge
Łączność: BT 5.0, WiFi 802.11a/b/g/n/ac, NFC, IrDA (tylko pilot), USBC, GPS, A-GPS, GLONASS, LTE (bez B20),

Zestaw i akcesoria

Xiaomi od dawna przyzwyczaja nas do minimalistycznego opakowania i tym razem nie zaskakuje. Proste pudełko z logiem Mi i niewielkimi chińskimi krzaczkami, które pełnią rolę specyfikacji urządzenia.

W środku znajdziemy oczywiście telefon, silikonowy case – duży plus jak dla mnie, kabel USB typu C, ładowarkę, adapter słuchawek pod USB, krótką instrukcję, kluczyk do wyjęcia tacki SIM i dodatkowo GearBest podrzuciło przejściówkę z chińskiej wtyczki na europejską. Ja z takiego zestawu jestem zadowolony. Nie wiem czemu, ale dodatkowy case cieszy mnie najbardziej 🙂 Szkoda, że szkła hartowanego nie było w zestawie, albo jako gratis od GB.

Budowa telefonu

Trend pewnego stylu bez wątpienia nadaje Samsung i Apple. Przyjęło się mówić, że telefony są teraz podobne albo do pierwszego, albo do drugiego. W przypadku Xiaomi Mi6 można mówić też o podobieństwie do iPhone, chociaż ja osobiście większe podobieństwo widzę do UMI Z. Głównie na podstawie frontu.

xiaomi mi6 recenzja
Po prawej UMI Z

Przejdźmy do konkretów. Ekran o wymiarach 5.15″ jest moim zdaniem za mały w porównaniu do obudowy. Mi Note2, a szczególnie MiMix przyzwyczaiły nas do dużego wykorzystania przedniego panelu na ekran. Nie wiem czemu, ale oczekiwałem większego % wykorzystania panelu na ekran. Sam ekran to standardowo IPS, a nie OLED jak Mi Note2. Nie ma problemu z kątami i przekłamaniami kolorów. Od przodu znajdziemy kamerę, głośnik, czujnik światła i zbliżeniowy, diodę LED (mruga tylko na biało w każdym powiadomieniu!), czujnik linii papilarnych, dotykowe przyciski funkcyjne. Szkło użyte w Mi6 to nie Gorilla Glass. Brak oficjalnych danych o tym jakie wzmocnienie szkła zostało użyte i czy w ogóle jest.

Tył Xiaomi Mi6 to kamera, podwójna dioda doświetlająca, logo Mi, które mocno przypomina to z telefonów Apple. Nie samym wzorem, a tekstem „Designed by Xiaomi. Made in China” Brzmi znajomo? Plecki to szkło, które wbrew temu co piszą inni, nie wypada z dłoni. Moim zdaniem plecy 1+1 są bardziej śliskie niż Mi6. Pewne jest to, że się mocno palcują, ale używając dołączonego do zestawu case, nie ma się czego obawiać.

Na bocznych ściankach znajdują się: włącznik, przyciski głośności, slot kart nano SIM dioda IR, mikrofon, jeden głośnik, USB typu C i tyle. Brak gniazda Jack to dla mnie wielki minus.

Telefon ze wszystkich stron jest zaokrąglony, dobrze i pewnie leży w dłoni. Używanie go jest komfortowe. Waga telefonu to 171g.

xiaomi mi6 recenzjaWydajność i bateria

Telefon dotarł do mnie z wgranym „Syfmiui” lub też Miui8 w wersji 8.2.2.0. Na tym systemie w ogóle nie zaznałem problemów z działaniem telefonu. W sieci pojawiły się głosy o niekontrolowanym restarcie telefonu lub reklamy – ja tego zjawiska nie uświadczyłem.

Trzeba przyznać – telefon jest bardzo wydajny. Wszystkie aplikacje działają płynnie. Nie ma również większego problemu z grami. Nie wykorzystuję telefonu głównie do gier i nie na tym mi zależy, ale nawet gdy już odpalam gry, Xiaomi Mi6 daje radę. Również nie ma problemu aplikacjami social media. Wszystkie te słowa potwierdza również wynik w Antutu: 177736 pkt.

Bateria w przypadku Mi6 jest raczej standardowej żywotności. Przy tak małej przekątnej, procesorowi w nowej technologii 10nm i pojemności 3350mAh spodziewałem się minimum 2 dni ciągłego użytkowania. Realnie jednak przy intensywnym użytkowaniu, bateria szybko spada i telefon ładować musimy już codziennie. Przy oszczędnym użytkowaniu, bez sieci, ale z WiFi uzyskałem wynik 2 dni i 9 godzin, przy poziomie baterii ciągle 40%.

xiaomi mi6 recenzjaMoje zalecenie jest takie, że jeżeli wychodzicie z domu i chcecie robić zdjęcie, kręcić filmy, korzystać z internetu od operatora, to lepiej naładujcie telefon przed wyjściem. Mi 6 wspiera szybkie ładowanie, ale nie jest ono tak szybkie jak ma to miejsce w ZTE Nubia MyPrague. Moim zdaniem telefon ładuje się długo, bo około 1.5h do naładowania 80%.

Wyświetlacz

Jeżeli czytaliście recenzję Xiaomi MiNote 2, to wiecie że problem był z wyświetlaczem i białymi barwami widzianymi z różnych kątów. Xiaomi Mi6 (tak jak i inne modele po premierze MiNote 2) już tego problemu nie mają. Ekran to nie OLED, a zwykły IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 i 428PPI. Obraz wyświetlany w trybie ciepłych kolorów przypomina mi Amoled. Kolory są nasycone, a czerń głęboka. W świetle słonecznym ekran jest czytelny.

xiaomi mi6 recenzjaAparat

Xiaomi nigdy nie stawiało na jakość zdjęć w swoich telefonach. Zdjęcia były poprawne lub dobre, ale nie zachwycały. Przynajmniej w tych nowszych modelach, bo początki marki były jednak inne. Mi 6 w tym wypadku wraca do korzeni. Zdjęcia są jak na tę cenę bardzo dobre.

Podwójna kamera robi robotę, ale smuci uboga ilość konfiguracji aparatu. W sumie nie wiadomo dokładnie co i jak choćby jeżeli chodzi o jakość zdjęć i filmów. Podane są tylko rozdzielczości, a chciałbym wiedzieć więcej. W przypadku filmów np. ile klatek na sekundę jest w danej rozdzielczości, a w przypadku zdjęć chciałbym móc wybrać z jaką rozdzielczością mogę je wykonać.

Ciekawą opcją jest również tryb stereo, który ma za zadanie rozmazywanie tła w celu zwiększenia wyglądu zdjęcia jak z lustrzanki, ale moim zdaniem, robi to średnio. Tła często się zlewają z obiektem na pierwszym planie lub zdjęcia ogółem wyglądają jak potraktowane photoshopem przez amatora.

Świetna jest natomiast stabilizacja obrazu podczas robienia zdjęć. Optyczna, nie elektroniczna. Natomiast podczas kręcenia filmów, jej działanie moim zdaniem nie jest tak odczuwalne jak podczas robienia zdjęć. Jeżeli spodziewacie się, że OIS zastąpi gimbala chociaż w jakiejś części, to niestety tak nie będzie.

AF jest też mocną stroną aparatu. Działa w 99% bardzo sprawnie i szybko, chociaż kilka razy nie ogarnął obiektu i musiałem ręcznie klikać w ekran by focus złapał to co trzeba, chociaż i tak robił to opornie.

Jak z jakością zdjęć? Już teraz jest bardzo dobrze. Co dopiero gdy przejdzie się na Miui polska, albo na oficjalne wydania Miui. Mam wrażenia, że czasami zdjęcia są zbyt wyostrzone, przez co jest szum, ale ogólnie fotki są naprawdę świetne. Filmy są równie wysokiej jakości, o ile jest dostatecznie dużo światła, gdy go zaczyna brakować, zaczyna pojawiać się szum.

Oto przykładowe zdjęcia:

Zdjęcia uległy kompresji, ale niedługo będzie dostępny link do paczki ze zdjęciami bez żadnej obróbki.

Podsumowanie:

Xiaomi Mi6 to świetny telefon. Rzadko zdarza mi się to mówić, bo nie jestem entuzjastą xiaomi, ale ten telefon przypadł mi do gustu. Z jednej strony dobrze, że Xiaomi zrezygnowało z robienia dwóch wersji Mi6, a z drugiej szkoda, bo ekran faktycznie mógłby być większy. Z całego serca polecam go każdej osobie, która szuka teraz nowego telefonu, tym bardziej, że ceny spadają, a z kuponami można go kupić w granicy $3xx (zapraszamy do śledzenia fanpage).

Plusy:

Minusy:

  • wysoka wydajność,
  • świetny aparat,
  • design,
  • wyświetlacz,
  • pamięć
  • brak gniazda Jack,
  • przekątna mogłaby być większa,
  • dioda powiadomień mruga tylko na biało,
  • mała ilość opcji personalizacji telefonu,
  • brak LTE 800Mhz

 

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem to:

Kup Xiaomi Mi6 na Gearbest (Priority Line – wysyłka bez VAT)

Kup Xiaomi Mi6 na AliExpress z ochroną VAT – poradnik         

 

Reklama:

18 KOMENTARZE

  1. Piszemy MHz.
    Wada w postaci „zbyt małej przekątnej” to jakby napisać odwrotnie przy większym. Żadna to wada.
    Mała ilość opcji personalizacji? W MIUI? Napisz czego brakuje.
    Ta wersja softu to oficjalny global od Xiaomi.

    • Recenzja jest subiektywna, dla mnie Mi6 ma za małą przekątną jak na dzisiejsze czasy i tyle 😉

  2. Piszemy MHz.
    Wada w postaci „zbyt małej przekątnej” to jakby napisać odwrotnie przy większym. Żadna to wada.
    Mała ilość opcji personalizacji? W MIUI? Napisz czego brakuje.
    Ta wersja softu to oficjalny global od Xiaomi.

    • Recenzja jest subiektywna, dla mnie Mi6 ma za małą przekątną jak na dzisiejsze czasy i tyle 😉

  3. porównujesz recenzję na oficjalnym globalu do recenzji na syfie ? śmieszny jesteś

  4. porównujesz recenzję na oficjalnym globalu do recenzji na syfie ? śmieszny jesteś

    • No i tu jest kwestia sporna, bo gdy mówiłem, że to global od Xiaomi, to „spece” twierdzili jasno, że to SyfMIUI – więc jak to w końcu jest?

    • Miałeś globala, syfmiui występuje gdy jakiś chińczyk wgra samemu i z nim sprzeda, na tą chwilę się na to jeszcze nigdy nie nadziałem. Z resztą z gearbestu, ibuygou i bardziej znanych stron sprzedających są małe szanse żeby to syfmiui złapać.

    • i tutaj pies pogrzebany, bo zarówno MiNote2 jak i Mi6 są z Gearbest, ilekroć pisałem, że ROM to global, tak wszyscy mnie jechali, że w obu telefonach jest syfmiui. Teraz wy piszecie, że global. Poprawię info na global, to polecą komentarze, że to syf 🙂

    • No i tu jest kwestia sporna, bo gdy mówiłem, że to global od Xiaomi, to „spece” twierdzili jasno, że to SyfMIUI – więc jak to w końcu jest?

    • Miałeś globala, syfmiui występuje gdy jakiś chińczyk wgra samemu i z nim sprzeda, na tą chwilę się na to jeszcze nigdy nie nadziałem. Z resztą z gearbestu, ibuygou i bardziej znanych stron sprzedających są małe szanse żeby to syfmiui złapać.

    • i tutaj pies pogrzebany, bo zarówno MiNote2 jak i Mi6 są z Gearbest, ilekroć pisałem, że ROM to global, tak wszyscy mnie jechali, że w obu telefonach jest syfmiui. Teraz wy piszecie, że global. Poprawię info na global, to polecą komentarze, że to syf 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.