VAT i cło przy zakupach z Chin. Kiedy i ile?

4
11557

AliExpress VAT i cło? Jakie opłaty przy zakupach z Chin? – Poradnik

Zakupy z Chin, czyli AliExpress, GearBest i z innych azjatyckich sklepów wiążą się z ryzykiem dodatkowych opłat. Często skuszeni ceną produktu cieszymy się, że kupiliśmy coś po okazyjnej cenie. Jak wielkim zaskoczeniem jest list z Urzędu Celnego, który obliguje nas do dodatkowych opłat. Jak sprawdzić kiedy będą dodatkowe opłaty? Jak uniknąć VAT i Cło? Kiedy trzeba płacić? O tym i nie tylko w tym poradniku.

2. VAT przy zakupach z Chin – kiedy i ile?

Towar poniżej 22 Euro 20 USD nie podlega opodatkowaniu!

Nic bardziej mylnego, przynajmniej od września 2017.

Wprawdzie:

Punkt 1 Art. 51 Ustawy o podatku od towaru i usług:

1. Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro.

można by pomyśleć, że skoro przesyłka jest zadeklarowana i też kosztowała mniej niż 22 Euro / 20 USD, to nie będziemy musieli płacić. Tak przynajmniej było do września 2017. Wówczas weszła nowelizacja tej ustawy, dodająca punkt 3:

Punkt 3 Art. 51 Ustawy o podatku od towaru i usług:

3. Zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Oznacza to, że bez znaczenia jest wartość przesyłki. Może być to równie dobrze 1USD, VAT prawnie będzie się należał, a zwolnienie nie przysługuje.

Teraz ważne jest pytanie, czym jest “zamówienie wysyłkowe”. Jaka jest definicja “zamówienia wysyłkowego”?

Organ podatkowy i ustawodawczy nie stworzył jasnej i jednoznacznej definicji dla “zamówienie wysyłkowe”. Niemniej jednak pozwoliłem sobie zadać to pytanie do UC Warszawa i Poznań. Odpowiedzi nie były jednoznaczne, ale posiadały wspólny mianownik:

Zamówienie wysyłkowe to forma dokonania zakupu (i nie tylko) poprzez nieosobiste złożenie takiego zamówienia, a za pośrednictwem np. Internetu, faxu, telefonu, mailowo itp. Produkt/towar wysyłany jest za pośrednictwem specjalnych firm transportowych takich jak np. poczta/kurier. Nadawca przesyłki nie jest też jej odbiorcą w kraju UE.

Taką oto definicję można stworzyć i według UC jest ona prawidłowa do interpretowania.

Podsumowanie: Zakupy z AliExpress, Gearbest i innych chińskich sklepów mogą być obciążone podatkiem VAT niezależnie od jej kwoty (poniżej 20USD też) i cłem zgodnie z przyjętym progiem i stawkami według ISZTAR

W poprzednim punkcie ustaliliśmy, że stawka podatkowa wynosi 23%. Dopowiedzmy, że liczona jest ona od wartości towaru wraz z kosztem dostawy.

Jak obliczyć ile zapłacimy VAT i cła podczas zakupów z Chin?

Prosty przykład obliczania stawki VAT:

Telefon kosztuje 100USD, dostawa 10USD. Razem koszt telefonu wynosi 110USD. W przeliczeniu na PLN wynosi to około 385PLN (po kursie 1USD = 3,5PLN). Do tej kwoty musimy doliczyć 23% należnego podatku VAT (385PLN x 23% = 88,55PLN). Ostatecznie telefon będzie nas kosztował: 385PLN + 88,55PLN =  473,55PLN.

 

Prosty przykład obliczania stawki VAT i cła:

W przypadku cła sprawa jest inna, bo jak wyżej było napisane, każdy towar ma osobną stawkę. Dla przykładu przyjmijmy:

cło – 5%; Vat – 23%; Cena towaru – 200USD; kurs 3.5

Produkt kosztuje 200USD.
Cło do zapłaty: 200USD x 5% = 10USD
VAT do zapłaty: (200USD + 10USD) x 23% = 48,3USD
Razem do zapłaty: 200USD + VAT + CŁO = 200USD + 48,3USD + 10USD = 258,3USD
Przeliczając na PLN: 258,3USD x 3.5 = 904,5PLN

4 COMMENTS

 1. Co jeżeli nie otrzymałem listu z UC, tylko od razu paczkę z naliczonym VATem na podstawie wartości z paczki. Chińczyk wpisał wartość przed odjęciem kuponów, co robi duzą różnicę – zapłaciłem 297zł, a towar pierwotnie miał wartość 467zł.
  Czy da się robić reklamację i czy to ma sens – jeśli wymaga powrotu do WER Zabrze, to pewnie zjedzą tę różnicę kolejnymi opłatami pocztowymi.

  • Zgodnie z tym co wyżej napisane – to zależy:
   1) od ceny produktu
   2) od szczęścia (przesyłka może nie zostanie oddana kontroli celnej)

   🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here